Zawody dla epileptyków. Czyli epilepsja a praca?

Podziel się z innymi

Padaczka to zaburzenia neurologiczne, które są wynikiem chwilowej niesprawności mózgu. Objawia się to napadowymi wyładowaniami wewnątrz komórek nerwowych. W Polsce na epilepsję choruje około 400 tysięcy osób i tylko 40 procent chorych pracuje zawodowo.

Świadomość Polaków o epilepsji jest znikoma, nawet wśród tych wysoko wykształconych i otwartych na każdą inność. Chorzy na padaczkę nie powinni być izolowani od społeczeństwa. Taki stan rzeczy, który niestety słabo się zmienia, jest krzywdzący dla epileptyków i pogłębia tę nieszczęsną nieświadomość. Osoby chore na padaczkę mają prawo do normalnego zatrudnienia i życia w społeczeństwie, jak każdy.

Bardzo krzywdzące jest traktowanie padaczki jako choroby psychicznej, ponieważ wymaga wizyt u psychiatry. Jesteśmy ograniczeni i trochę zamknięci, a przez to epileptycy są często pozbawieni możliwości awansu, mimo wysokich kwalifikacji. Trzeba nam zmian i chociaż będą one trwać latami, warto zainwestować w nie zdrowie i chęci.

Praca odpowiednia dla osób z padaczką

Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę na swojej stronie internetowej wśród głównych problemów środowiska chorych na padaczkę w Polsce ma punkt odnoszący się do zatrudnienia. Dążą oni do rozszerzenia możliwości podjęcia pracy zarobkowej przez epileptyków na stanowiskach, które odpowiadają ich kwalifikacjom i predyspozycjom psychicznym.

Chorzy na epilepsję najczęściej pracują jako kasjerzy i pracownicy biurowi. Epileptycy decydują się także na zawód informatyka, księgowego, nauczyciela czy prawnika. Ze świadomością swoich ograniczeń, a także ograniczeń społeczeństwa, mogą przebierać w rożnych ścieżkach kariery. Trzeba to jednak robić ostrożnie, ale z odrobiną wiary. Wydaje się, że największym wsparciem dla osób z padaczką jest poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat tej choroby i pewna doza wyrozumiałości, ale to powinniśmy sobie dawać bez względu na męczące nas przypadłości.

Praca nieodpowiednia dla osób z padaczką

– stanowiska, gdzie napad padaczkowy może stworzyć zagrożenie życia lub zdrowia innych osób, tj. kierowca, pilot

– stanowiska, gdzie napad padaczkowy może stworzyć zagrożenie dla mienia firmy

– obsługa maszyn, które mogą stwarzać zagrożenie, tj. wiertarka, szlifierka, dźwig

– stanowiska, które wymagają wykonywania czynności w szybkim tempie

– obsługa niebezpiecznych przedmiotów, które są ostre lub ciężkie

– na wysokościach

-stanowiska, gdzie temperatura zmienia się nagle i gwałtownie

– w pobliżu ognia, żaru czy substancji parzących

– w kontakcie z alkoholem

Miejsce pracy pracownika z epilepsją

Pracodawca powinien zadbać o miejsce pracy, gdzie czas będzie spędzał pracownik z padaczką. Powinno być one wyposażone w system klimatyzacji, ponieważ istotne jest utrzymanie temperatury w przedziale 18-23 °C. Wymaga się, by stanowisko było wytłumione oraz wyposażone w system oddymiania, który usunie niekorzystne pyły. Powinno mieć one także stały dopływ światła, ale bez naświetlenia wykraczającego poza zakres normowy i nagłych zmian promieniowania.

Epilepsja a praca

Pamiętaj, że epilepsja nie wyklucza Cię z zawodu. Nadal masz możliwość rozwoju Twojej kariery, pamiętaj o naszych wskazówkach i odpowiednio przygotuj swoje stanowisko pracy. osoby z padaczką w pracy w innych krajach to codzienność. Pamiętaj, żeby poinformować wcześniej swoich współpracowników o możliwości napadu padaczki w pracy.

Szukaj ofert pracy na Szukampracy.pl