Zadbaj o zaangażowanie pracownika

Podziel się z innymi

Zadowolenie z pracy znacznie wpływa na wydajność i przywiązanie do przedsiębiorstwa. Pracownik, który dobrze czuje się w miejscu wykonywania obowiązków zawsze będzie pracował lepiej, niż gdyby jego morale zaczęło spadać. Jak zadbać o to, by jego zaangażowanie nie topniało jak lody latem i czy możemy mieć na to wpływ?

Po pierwsze… Musisz zrobić wszystko, aby pracownik czuł, iż jest częścią większego planu, a jego praca jest doceniana i zauważana. Świadomość wpływu na rozwój firmy zazwyczaj działa uskrzydlająco, a ambitne, zaangażowane jednostki odpłacają się wtedy bardziej wytężoną pracą oraz wychodzą z inicjatywami i pomysłami, mogącymi być istotną wartością w przedsiębiorstwie.

Po drugie… Atmosfera w pracy ma niebagatelny wpływ na morale. Zadbaj o to, by pracownicy między sobą dobrze się dogadywali. Reaguj na drobne konflikty spotkaniami organizacyjnymi, podczas których będzie można rozładować napiętą atmosferę, lepiej się poznać i polubić.

Po trzecie… Nie wyciągaj konsekwencji z pojedynczych błędów pracownika. Ta rada musi być potraktowana bardzo elastycznie, ponieważ każde potknięcie ma swoją indywidualną historię. Pamiętaj jednak, że jeżeli współpracujesz z oddanym i dobrym pracownikiem, to konsekwencje finansowe mogą na stałe zniechęcić go do firmy, natomiast pouczenie i wykazanie empatii spowoduje, że prędzej zechce naprawić swój błąd jeszcze bardziej wytężoną pracą, niż go ponowi. Wdzięczność za okazane zrozumienie przyniesie firmie wymierne korzyści.

Po czwarte… Sukcesy pracownika nie mogą pozostać bez odpowiedzi, ponieważ zniechęci się i poczuje niedoceniony. Większe sukcesy wynagrodź stosowną premią, opłaceniem kursu szkoleniowego, a w przypadku braku takiej możliwości choćby biletami do kina. Zwykłe „dziękuje” po drobnych sukcesach na pewno nie zepsuje humoru, a może dać poczucie, że praca została zauważona. Dbaj o drobiazgi i nie lekceważ ich!

Po piąte… Przełam rutynę i namów pracownika, by pomógł innym. Jeśli masz do czynienia z doświadczoną osobą, która pracuje już długo i masz wrażenie, że coraz trudniej jej o znalezienie w sobie zaangażowania, to poproś, aby stał się mentorem dla osób, które wymagają pomocy. Poczuje się ważniejszy, a dzieląc się wiedzą i umiejętnościami podniesie swój prestiż w oczach współpracowników. Jednocześnie dzięki radom mogą oni zacząć pracować wydajniej. Wygranym całego pomysłu zostaniesz zaś ty.

Zobacz  Rekrutacja od A do Z – cz. VI

Po szóste… Pracownik musi mieć jasno określoną drogę awansu i wiedzieć co go może czekać w przyszłości. Świadomość dążenia do określonego celu będzie powodować, iż postara się o to, by stale doskonalić swoje umiejętności, rozwijać się i będzie podążał drogą awansu. Daj mu czytelne sygnały, doceniaj wysiłki i kiedy zasłuży – pozwól mu wspinać się po wewnętrznej drabince struktury firmy.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]