Mniej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę

Podziel się z innymi

Liczba Polaków wyjeżdżających za granicę do pracy zmniejszyła się o ponad połowę. Co wpłynęło na taki obrót sprawy? Najwyraźniej spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzenia. O takich danych informuje Główny Urząd Statystyczny.

Ilu Polaków chce wciąż wyjechać na Zachód?

Jakiś czas temu Główny Urząd Statystyczny przeprowadził badania, które wskazały na to, iż w liczbie 17,4 mln Polaków (pracujących i bezrobotnych), znalazło się jedynie 110 tysięcy osób, które wykazały zainteresowanie podjęciem pracy za granicą. Z obliczeń wynika, że to ponad połowa mniej niż w ubiegłym roku. W ogóle, ku wielkiemu zdziwieniu, spada również zainteresowanie propozycjami zatrudnienia poza granicami naszego kraju. Oferty pracy wciąż napływają, ale chętnych do wyjazdu brakuje. Sprawa wydaje się bardzo dziwna, ale takie są właśnie fakty.

Rynek pracy uległ poprawie

Możemy zdecydowanie powiedzieć, że sytuacja na rynku pracy uległa znacznej poprawie. Bezrobocie, z jakim mamy do czynienia jest najniższe od przeszło ćwierć wieku. Co ciekawe, bezrobotni nie mają większych problemów ze znalezienie pracy. Oczywiście za granicą można zarobić zdecydowanie więcej, ale przecież nie tylko zarobki mają znaczenie. Praca na Zachodzie wiąże się między innymi z ryzykiem. Takie wyjazdy to też rozłąka z rodziną i bliskimi. Poza dobrym wynagrodzeniem nie ma w tym nic pozytywnego. Na szczęście zarobki u nas też rosną. W czerwcu przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 6 proc. niż przed rokiem, a w październiku ponownie wzrosło o 7,4 proc. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy jeszcze niedawno ubolewali nad brakiem zajęcia zarobkowego.

Na ten moment trudno powiedzieć, jak w przyszłości będzie wyglądała sytuacja bezrobotnych na rynku pracy. Jednak powinniśmy być dobrej myśli i być może nawet spodziewać się kolejnego spadku bezrobocia. Wiele w ostatnim czasie się zmieniło. Z biegiem czasu zapewne będzie coraz lepiej. A w razie niepowodzenia, oferty pracy za granicą będą doskonałą alternatywą. Teraz pozostaje rozejrzeć się za pracą w Polsce.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]
Zobacz  Przybywa pracujących na czarno!