Zatrudnianie cudzoziemców na nowych zasadach

Podziel się z innymi

Nowy rok przyniósł dla pracodawców i pracowników zmiany w przepisach dotyczących pracy sezonowej i sposobu zatrudniania cudzoziemców. Chyba jednak nie wszyscy spodziewali się, że będzie aż tyle utrudnień i związanych z tym dylematów.

Zatrudnienie cudzoziemca nie jest szybkie i proste

Wciąż wielu przedsiębiorców poważnie zastanawia się nad zatrudnieniem cudzoziemców. Niektórzy już podjęli taką decyzję. Niestety jednak nowe przepisy zdecydowanie utrudniają ten proces, który aktualnie jest bardziej skomplikowany i złożony. Przede wszystkim zalegalizowanie zatrudnienia cudzoziemców nie jest ani szybkie, ani tym bardziej proste.

Nowe prawo – nowe obowiązki

Nowe przepisy obowiązujące od 2018 roku wyznaczają zupełnie nowy typ zezwolenia na pracę (chodzi tu o pracę sezonową), a także zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców na podstawie oświadczenia. Aktualnie chcąc zatrudnić obcokrajowca, trzeba przede wszystkim złożyć kilka bardzo ważnych dokumentów – wniosków. Pracodawca musi też poczekać na weryfikację danych przez powiatowy urząd pracy. Trzeba koniecznie podkreślić, że zauważono, iż w PUP zbyt mało pracowników zajmuje się tego rodzaju sprawami. To też wpływa na niekorzyść pracodawców i duże opóźnienia.

To jeszcze nie wszystko

Krążą pogłoski, że przynajmniej w niektórych regionach urzędy samodzielnie wyznaczają kolejne utrudnienia. Wymagają na przykład dostarczenia zdjęć cudzoziemców, których ma się zamiar zatrudnić. Właściwie to nic wielkiego, ale z drugiej strony nawet tylko tyle może wydłużyć sprawę o kolejne dni.

Wszystko wskazuje na to, że faktycznie nie jest łatwo załatwić wszystkie te formalności. Urzędy pracy zwykle bronią się tym, że to pracodawcy składają niepoprawnie wypełnione wnioski lub bez wymaganych załączników i to właśnie to powoduje te opóźnienia. Dobrze jednak wiadomo, że nie o to w tym wszystkim chodzi, a przynajmniej nie zawsze. Urzędnicy też nie są bez winy, a zamiana tych przepisów swoją drogą również rodzi niemały problem.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]