Polacy należą do najciężej pracujących krajów UE

Podziel się z innymi

Z najnowszych danych wynika, że Polacy należą do najciężej pracujących krajów Unii Europejskiej. Przede wszystkim spędzają w pracy najwięcej godzin. Polska dokładnie zajmuje drugie miejsce. Kto wobec tego umiejscowił się na pierwszej pozycji?

Liczba godzin pracy jest duża

Pierwsze miejsce pod względem przepracowanych godzin zajmuje Grecja. Pomimo iż Polska odnotowała na liście niższą pozycję, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych krajów Unii Europejskiej. Średnia kształtuje się na poziomie 40,2 godziny tygodniowo. To zapewne dlatego mówi się, że Polacy to prawdziwi „pracusie”.

Czy czas pracy może wpływać na produktywność?

Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że pracownicy, którzy pracują przez wiele godzin, są bardziej wyczerpani. Nie ma znaczenia, czy wykonują pracę fizyczną, czy umysłową. W każdym razie duża liczba godzin pracy zdecydowanie zmniejsza produktywność i to właśnie z powodu zmęczenia. Czy jest wobec tego szansa na to, by wraz z liczbą przepracowanych godzin wzrastała też produktywność? Odpowiedź brzmi tak, ale mniej niż proporcjonalnie.

Czy w takim razie wielogodzinna praca przynosi korzyści?

Długi czas pracy przede wszystkim czyni pracowników mniej wydajnymi. To problem dla pracodawcy, ponieważ ten oczekuje zaangażowania w wykonywaną pracę i maksymalnej wydajności za określoną stawkę godzinową. Dlatego przesiadywanie po godzinach nie jest takie korzystne i wcale nie oznacza, że pracownicy uporają się z powierzonymi zadaniami jeszcze tego samego dnia lub w innym, określonym czasie.

Wszystko wskazuje na to, że nie ma sensu nakłaniać pracowników do pozostania po godzinach, nawet za rozsądne lub satysfakcjonujące wynagrodzenie, czy ekstra premię. Zmęczony pracownik będzie miał poważny problem z wykonaniem wszystkich zadań w określonym czasie. Nawet jeżeli cel ten osiągnie, pracodawca może nie być do końca zadowolony z jakości jego pracy i z efektu finalnego. Także trzeba się nad tym poważnie zastanowić. W końcu chodzi tu zarówno o dobro pracowników, jak i samej firmy.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]
Zobacz  Rekrutując Managera