Praca sezonowa – CV ma znaczenie

Podziel się z innymi

W błędzie są ci, którzy twierdzą, że w przypadku pracy sezonowej CV w zasadzie się nie liczy. Postrzeganie kandydata jest w dużej mierze uzależnione od pierwszego wrażenia. Cóż, jeśli nie omawiany dokument w formacie .pdf lub .docx, miałoby stanowić wizytówkę i zachętę do podjęcia współpracy?

Nowoczesna oprawa graficzna

Warto pamiętać, że pospieszne opracowywanie CV nie przynosi z reguły pozytywnych skutków. Zwłaszcza gdy w zamyśle ma to być pozbawiony jakichkolwiek ozdobników prosty dokument zapisany drobnym makiem. Skoro większość ludzi jest wzrokowcami, wypada wręcz zadbać, by rekruterów nie zniechęcił widok staromodnego, urzędowego CV. Chcąc lepiej utrafić w ich gusta, wystarczy skorzystać z naszego kreatora lub spróbować stworzyć szablon samemu przy pomocy opcji projektowania w ulubionym edytorze tekstów. Należy jednak pamiętać o umiarkowanych barwach i braku wodotrysków, które mogą odwrócić uwagę od samej kandydatury.

Treść w telegraficznym skrócie

Czy to praca stała, czy praca sezonowa CV powinno zawierać tylko podstawowe informacje dotyczące personaliów, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • miejsce zamieszkania (wystarczy samo miasto),
  • numer telefonu i adres e-mail.

Niezbędniki dawnych CV, a więc stan cywilny i służbę wojskową pomijamy, dodajemy natomiast odnośniki do ewentualnej strony internetowej, profilu na LinkedIn etc.

Pozostałe dane winny się ograniczać do:

  • doświadczenia zawodowego,
  • wykształcenia (z pominięciem szkoły podstawowej oraz ewentualnie szkoły średniej, jeśli nauka była kontynuowana na wyższych uczelniach i nie zachodzi potrzeba akcentowania tego etapu edukacji),
  • uprawnień oraz umiejętności (warto umieścić je w widocznym miejscu na pierwszej stronie dokumentu),
  • spisu osiągnięć, jeśli można je łatwo skondensować lub przekazać za pomocą linków,
  • zainteresowań.

Informacje na temat wykształcenia i doświadczenia przekazujemy wg chronologii odwróconej – tak, aby na pierwszym miejscu znalazły się ostatnie etapy naszej kariery zawodowej oraz edukacji. W ten sposób rekruterzy zostaną wybawieni od konieczności przedzierania się przez początkowe, zwykle mało ciekawe okresy aktywności.

Zobacz  Przepracowanie. Kiedy stałeś się ofiarą?

Praca sezonowa, CV i problem zaniżonych kompetencji

W przypadku jakiejkolwiek pracy sezonowej CV powinno oczywiście zawierać wszystkie pozycje zakresu naszego doświadczenia zawodowego. Można także uwzględnić tam zajęcia podejmowane bez umowy (czyli na czarno), gdyż rekruterzy przychylniej spoglądają na dorobek niepoparty świadectwem pracy niż na luki w czasookresach zatrudnienia. Aby uniknąć ewentualnych niejasności, można zamieścić w CV numery kontaktowe osób działających z ramienia byłych pracodawców, które będą skłonne potwierdzić naszą wersję wydarzeń.

Teraz odwróćmy sytuację. Co począć z doświadczeniem w pracy sezonowej, gdy ubiegamy się o pracę stałą w biurze czy w kancelarii? Jeśli w efekcie wykonywania w przeszłości obowiązków związanych ze zbiorem przykładowych truskawek nie nabyliśmy umiejętności przydatnych w nowej pracy, to możemy pominąć ten etap kariery. W końcu CV ma stanowić zbiór ważnych informacji, a nie dowód w sprawie.

Prezentacja kandydatury przygotowana wg powyższych wskazówek z pewnością przyczyni się do pozytywnego odbioru ze strony potencjalnego pracodawcy. Dla zwiększenia własnych szans w treści wysyłanej mu wiadomości warto umieścić adnotację na temat dyspozycyjności, która jest szczególnie istotna z punktu widzenia pracy sezonowej.

Łukasz Jabłoński

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]