Zaległości urlopowe rosną

Podziel się z innymi

W 2017 roku aż o 100 proc. wzrosła liczba osób, które skorzystały z przysługującego im urlopu, ale dopiero po interwencji inspekcji pracy. Czy to oznacza, że Polacy nie chcą wybierać się na zasłużone wakacje? Nie potrzebują wypocząć?

Polacy nie chcą korzystać z przysługującego urlopu

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy wyegzekwowała zaległy urlop dla 22,3 tys. osób. Jest to naprawdę duża liczba. Przeprowadzone kontrole przyczyniły się do tego, że płatne wolne dostało o 11,3 tys. więcej osób zatrudnionych niż rok wcześniej. Co się do tego przyczyniło? Może po prostu to, że często pracownicy wyłącznie z własnej woli nie chcą korzystać z urlopu. W ten sposób powstają zaległości urlopowe. Druga sprawa to też to, że obowiązujące przepisy właściwie nie dają pracodawcy jednoznacznego prawa do wymuszania na pracownikach korzystania z urlopu czy wypoczynku.

Może w takim razie przyszedł czas na zmiany?

W tych okolicznościach na myśl nasuwa się pomysł, aby zmienić przepisy, które być może uskuteczniłyby udzielanie urlopów. Okazuje się nawet, że propozycje ewentualnych zmian określono już w projekcie nowego kodeksu pracy, który został przygotowany przez komisję kodyfikacyjną. Zgodnie z nowymi przepisami urlop udzielany by był w okresie między 1 stycznia a 31 stycznia kolejnego roku kalendarzowego. Gdyby tak się nie stało, pracownik straciłby prawo do wypoczynku, ale zyskał możliwość zadośćuczynienia w postaci dwukrotnego wynagrodzenia urlopowego, jakie przysługuje w czasie urlopu. Czy jednak jest to rozsądne i dobre rozwiązanie, trudno powiedzieć. Takie przepisy mogłyby przecież zmotywować pracowników do rezygnowania z urlopu tylko dlatego, aby otrzymać znacznie wyższe wynagrodzenie. Na takie zachowanie zapewne decydowałyby się osoby, które pracują za niskie stawki. Rezygnując z wypoczynku, mogłyby sporo zyskać i podreperować swój domowy budżet. Trudno w takim razie już w tym momencie powiedzieć, co z tych ustaleń i dyskusji wyniknie. Póki co właściwie nic konkretnego nie ustalono.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]
Zobacz  Praca dla młodych – szansa dla młodych szukających zatrudnienia