Brakuje chętnych do pracy w urzędach

Podziel się z innymi

Chcąc podjąć pracę w administracji rządowej, nawet na najniższym stanowisku, trzeba posiadać doświadczenie zawodowe. Takie są wymagania. To niestety uniemożliwia pracę wielu absolwentom wyższych uczelni.

 

Liczy się nie tylko wykształcenie, ale i doświadczenie

W Internecie można trafić na niejedno ogłoszenie pracy, gdzie warunkiem jej otrzymania są nie tylko studia wyższe, ale również doświadczenie w administracji. Może to być pół roku, czasem pracodawca oczekuje tylko trzech miesięcy. Przez to wielu młodych i w pełni zaangażowanych ludzi nie ma najmniejszych szans nawet na złożenie czy przyjęcie CV. Eksperci podkreślają, że chcąc zmniejszyć bezrobocie wśród osób w wieku do 25 lat, to przede wszystkim administracja powinna otworzyć się na absolwentów szkół wyższych i umożliwić im rozpoczęcie pracy. Warto byłoby wymóg posiadania kilkumiesięcznego doświadczenia zamienić na znajomość języków obcych czy biegłą obsługę określonych programów komputerowych.

 

Co w rzeczywistości uniemożliwia młodym osobom pracę w administracji?

Z jednej strony na pewno wpływ na niemożliwość podjęcia zatrudnienia w administracji, biorąc pod uwagę młode osoby po studiach, ma brak doświadczenia. Jednak trzeba też podkreślić, że zatrudniający poszukujący ludzi do pracy, tych spełniających warunki, zwyczajnie w świecie nie potrafią zachęcić. Pensja na poziomie 2,4 – 3 tys. brutto nie jest zbyt satysfakcjonująca. Natomiast niektóre firmy wiedzą jak przyciągnąć uwagę młodych, doświadczonych i zarazem wykwalifikowanych kandydatów. Poza niską pensją oferują też inne korzyści – ruchomy czas pracy, możliwość skorzystania z grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie oraz opieki medycznej, dofinansowanie do wypoczynku, kina, teatru i zajęć sportowych czy nawet pokój Rodzica z Dzieckiem. Niektórzy wiedzą jak przyciągnąć uwagę potencjalnych kandydatów, ale wielu wciąż ma z tym problem. To jednak nie zmniejsza poziomu bezrobocia wśród osób, które są tylko po studiach, mają wiedzę i znają języki obce, a nie posiadają doświadczenia.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]