Wypadek przy pracy – obowiązki firmy

Podziel się z innymi

Jak to zwykło się mówić – „wypadki chodzą po ludziach”. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co złego może się nam przydarzyć, a tym bardziej pracownikom, którzy pracują, mogłoby się wydawać w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Wbrew pozorom nawet takie miejsca stanowią zagrożenie życia i zdrowia ludzi. Sprawdź wobec tego, co jako szef powinieneś zrobić w razie tego rodzaju zdarzenia.

Utrata pracownika zmusza do znalezienia zastępstwa

Wypadek przy pracy to przykra sprawa nie tylko dla osoby, która w mniejszym lub większym stopniu ucierpiała, ale również dla samego pracodawcy. Zabezpieczając swoje interesy, musi przede wszystkim znaleźć odpowiedniego kandydata, który zastąpi poszkodowanego pracownika. Jednak to nie wszystko, co powinien w tym przypadku uczynić. Istnieją również pewne obowiązki względem osoby, która ucierpiała w czasie wykonywanej pracy.

Obowiązki pracodawcy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w ramach postępowania powypadkowego, prawo nakłada na pracodawcę szereg obowiązków. Zaniechanie któregoś z nich mogłoby grozić odpowiedzialnością karną, co niektórych przedsiębiorców dziwi. Dlatego każdy z nich musi mieć je na uwadze i przede wszystkim do każdego z tych przepisów w odpowiedni sposób się dostosować. Zaniedbanie tego „szczegółu” mogłoby przyczynić się do wielkich problemów zarówno dla niego samego, jak i dla jego firmy.

O jakich obowiązkach mowa?

Pracodawca musi przede wszystkim udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, co wydaje się takie oczywiste, choć jak się okazuje, nie dla wszystkich. Kolejnym jego obowiązkiem jest powołanie zespołu powypadkowego, odpowiedzialnego za stosowną dokumentację. Kiedy zaś sprawa ta ma szczególnie poważne skutki, pracodawca jest zobowiązany do zawiadomienia prokuratury i inspekcji pracy. Na pewno nie może niczego w tej sprawie ukrywać, ani też odkładać na później. Wszystkie działania powinien wykonać sprawnie, tuż po zdarzeniu, ale i zarazem po udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanemu – bo to jest jednak zdecydowanie ważniejsze.

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]