Urlop okolicznościowy. Dla kogo i kiedy?

Podziel się z innymi

Urlopy okolicznościowe to czas, kiedy pracownik zwolniony jest z pełnienia swoich obowiązków w związku z istotnymi dla niego wydarzeniami. Co należy rozumieć jako ważne wydarzenie? Komu przysługuje ten przywilej?

Dwa dni przysługują:

– w związku z twoim ślubem

– zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy

– w związku z narodzinami dziecka

Jeden dzień przysługuje:

– w przypadku ślubu twojego dziecka

– zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby, którą utrzymujesz lub opiekujesz się nią

Co istotne, jeśli przysługują ci dwa dni, to nie musisz ich wykorzystywać po kolei, a także w konkretnym dniu, np. ślubu. Równie dobrze możesz to zrobić w czasie powiązanym z tym wydarzeniem, a także rozdzielić sobie te dni zgodnie z zapotrzebowaniem. Pracodawca nie ma prawa odmówić ci udzielenia tego rodzaju urlopu.

Pamiętaj, że powinieneś dostarczyć pracodawcy dowód, iż dana okoliczność rzeczywiście wystąpiła. Może to być akt zgonu czy akt małżeństwa lub urodzin. Niekoniecznie jednak pracodawca musi zażądać takiego dowodu, to już indywidualna kwestia. Jeśli jednak nie wykorzystałeś swojego urlopu, to z tej racji nie przysługuje ci ekwiwalent finansowy.

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]
Zobacz  Zasady przygotowania przedsiębiorstwa na sytuację awaryjną