Wniosek o urlop – o czym pamiętać przy jego wypełnianiu?

Podziel się z innymi

Wypoczynek pracownika to rzecz święta, wychodząca zazwyczaj z korzyścią również dla pracodawcy. W zależności od stażu pracy zatrudnionemu przysługuje rocznie 20 lub 26 dni urlopu. Prośbę swoją składa on do szefa w formie papierowej lub elektronicznej.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Pracując mniej niż 10 lat, mamy prawo do 20 dni urlopu rocznie, a jeśli okres zatrudnienia wynosi powyżej 10-lat – do 26 dni. Mimo zapowiadanych zmian w Kodeksie pracy wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego pozostał bez zmian. Przysługuje on osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę bez względu na jej rodzaj (okres próbny, czas określony, czas nieokreślony). Nie patrząc jednak na liczbę dni, wypoczynek potrzebny jest każdemu. Nasz organizm musi mieć czas na to, aby się zregenerować i przygotować na pourlopowe wyzwania. Korzyści z pracowniczych wakacji zyskują obie strony. Człowiek wypoczęty lepiej realizuje swoje obowiązki służbowe.

Bez wniosku nie ma urlopu

Kodeks pracy jasno określa, że pracownik powinien skorzystać z urlopu w roku, w którym mu on przysługuje. Nie precyzuje co prawda, w jakiej formie należy go udzielić, ale przyjęto, że musi to nastąpić na podstawie pisemnego wniosku. Zamieszcza się w nim takie dane jak: imię, nazwisko, zajmowane stanowisko (dział/wydział) oraz miejsce i datę sporządzenia dokumentu. Znaleźć się na nim także powinny dane firmy lub ewentualnie osoby, do której jest kierowany wniosek. Na temat samego urlopu wpisujemy tylko suche informacje, czyli jaka jest jego forma (np. wypoczynkowy, okolicznościowy) oraz termin, w jakim zamierzamy się n niego udać. Jednocześnie zaznaczamy liczbę dni wykorzystanych na wypoczynek. Jeśli okaże się, że mamy zaległy urlop jeszcze z poprzedniego roku, to wówczas trzeba to wskazać. Pracownik musi bowiem podać informację, za jaki rok kalendarzowy chce wybrać urlop.

Zobacz  Jak zmienia się rynek pracy?

Kiedy wniosek o urlop jest już gotowy, podpisujemy go, wysyłamy do osoby odpowiedzialnej i czekamy. Aby pracownik mógł prawnie cieszyć się wolnym, musi bowiem uzyskać akceptację pracodawcy.

Kiedy składa się wniosek o urlop?

Zazwyczaj większość firm już na początku roku (w pierwszym kwartale) opracowuje grafik urlopowy. Pozwala to lepiej zaplanować działania na cały rok, a jednocześnie nie zakłócać pracy w przedsiębiorstwie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku urlopu na żądanie, czyli przysługujących 4 dni wolnych w roku kalendarzowym. Wówczas pracownik nie wypełnia wniosku, tylko zgłasza żądanie.

Nie tylko w wersji papierowej

Kolejna sprawa to wniosek o urlop – czy konieczne jest dostarczenie go w formie papierowej? Takie pytanie zapewne zadaje sobie większość młodych stażem pracowników, którzy wychowali się w świecie elektronicznych udogodnień. Idąc bowiem z duchem czasu, wiele firm korzysta już ze znacznie nowocześniejszych rozwiązań niż papierowe druki. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele aplikacji, które pozwalają w komputerze czy w telefonie zarządzać formularzami i grafikami dotyczącymi dni wolnych pracowników.

Potwierdzeniem tego jest przykładowo wniosek o urlop na inewi.pl, czyli na stronie, na której można pobrać specjalną aplikację umożliwiającą wypełniać tego typu formularze na urządzeniach elektronicznych. Wykorzystuje się przy tym te same dane, co w przypadku tradycyjnej formy papierowej. Jednocześnie w ten sposób można przyspieszyć wiele procedur związanych z akceptacją urlopowej prośby.

Taka forma jest z pewnością korzystna dla pracownika, który może nie tylko sprawnie wypełnić e-dokument, ale także śledzić jego status. Z drugiej strony pracodawca zyskuje przejrzysty grafik urlopowy i nie musi martwić się o to, że musi pamiętać, kto i kiedy pracuje, a kto w danym czasie odpoczywa w jego firmie. Warto pamiętać o tym, że prawo do pracowniczego wypoczynku przedawnia się po 3 latach, więc nie należy zwlekać z wybraniem należnych dni!

Nasz wynik:
[Total: 2 Średnia: 5]