Opieka nad osobami starszymi, o czym musisz pamiętać?

Podziel się z innymi

Praca nad osobą starszą jest trudna i często bardzo wymagająca. Jest to specyficzny rodzaj pracy, a wiele z ofert pojawia się w Niemczech. W obecnych czasach opieka nad starszymi wydaje się więc bardzo wymagającym zadaniem. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przy tego rodzaju zajęciach należy jedynie poświęcić sobie nieco czasu i pozwolić sobie na przyzwyczajenie się do wykonywanego zadania. Należy również pamiętać o najważniejszych zasadach, które mają ogromny wpływ na pracę opiekunki w Niemczech. Dowiedź się, jak wygląda opieka nad osobami starszymi i o czym musisz pamiętać?

Pamiętaj o uważnym słuchaniu

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech powinna opierać się na działanie, a także na dokładne słuchanie. Po pierwsze konieczne jest słuchanie tego, co chce nam powiedzieć senior, ponieważ w różnoraki sposób może on nam próbować uświadomić o swoich potrzebach. Jeżeli będziesz zdawać sobie sprawę z tego, czego potrzebuje Twój senior, to z pewnością Twoja praca będzie łatwiejsza. Po drugie, jeżeli spędzasz czas z osobą starszą, nawet podczas pracy, staraj się od czasu do czasu porozmawiać z seniorem, by nawiązać z nim kontakt. Wiele osób pracujących na takim stanowisku zapomina o takich rozmowach z seniorami, przez co ich praca i relacja z pacjentem nie jest dobra.

Nie wprowadzaj własnych porządków

Jeżeli jest to Twój pierwszy dzień w pracy, to nie zaczynaj go od wprowadzania zmian. Najpierw musisz spędzić czas na dokładnych obserwacjach seniora, by zdawać sobie sprawę z tego, jakie są jego przyzwyczajenia i, jak wygląda jego dzień. Będzie to dla Ciebie dobra nauka, a dzięki temu  dowiesz się o zasadach, jakie panują w danym domu. To również będzie dla Ciebie nieporównywalne ułatwienie w pracy. Jeżeli zaczniesz od razu wprowadzać swoje nowe zasady, to nie ma szans na to, by senior w swoim domu, pod Twoją opieką poczuł się swobodnie.

Zobacz  8 sposobów na zwiększenie wydajności w pracy

Podstawcie sobie jasne zasady

Opieka nad osobami starszymi, jest związana ze stawianiem sobie jasnych zasad, ale również na stawianiu kompromisów. Znacznie lepiej będzie Ci się dogadać z seniorem, jeżeli będziecie mieli ściśle określone zasady. A jak wypracować sobie takie zasady? Na początek warto zapoznać się z umową, jaką dostaje się przy każdym tego rodzaju zleceniu. Możesz również przygotować swoje dokumenty i określić, jakimi obowiązkami podczas opieki nad osobą starszą, możesz się zajmować. Koniecznie zadbaj również o to, by zapoznać się z listą praw, jakie masz jako opiekunka. Jest to ważne, by Twoja praca była komfortowa i bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i osoby starszej.

Nie zapominaj o rodzinie

Współpraca z rodziną jest bardzo ważna. Opieka nad starszymi osobami opiera się nie jedynie na kontakcie z pacjentem, ale również z jego rodziną i znajomymi. Czasem kontakt twarzą w twarz, a nawet kontakt telefoniczny są w tym przypadku niezbędne. Jest to potrzebne, zwłaszcza jeśli rodzina mieszka daleko. W takim wypadku warto zadbać o to, by relacje Twoje  z rodziną pacjenta były dobre. Ważna jest komunikacja, a także przekazywanie sobie nawzajem informacji. Dzięki takim kontaktom, możesz znacznie więcej dowiedzieć się o swoim podopiecznym, a to sprawi, że Twoja praca będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Pamiętaj również, że w razie pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie musisz poinformować rodzinę daleką i bliską o pojawiającym się problemie. Posiadanie możliwości skontaktowania się z rodziną, jest więc niezbędne, by praca była prawidłowa i zgodna z potrzebami pacjenta.


Nasz wynik:
[Total: 2 Średnia: 5]