Urlop okolicznościowy. Dla kogo i kiedy?
Urlopy okolicznościowe to czas, kiedy pracownik zwolniony jest z pełnienia swoich obowiązków w związku z istotnymi dla niego wydarzeniami. Co należy rozumieć jako ważne wydarzenie? Komu przysługuje ten przywilej?
Dwa dni przysługują:
– w związku z twoim ślubem
– zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy
– w związku z narodzinami dziecka
Jeden dzień przysługuje:
– w przypadku ślubu twojego dziecka
– zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby, którą utrzymujesz lub opiekujesz się nią
Co istotne, jeśli przysługują ci dwa dni, to nie musisz ich wykorzystywać po kolei, a także w konkretnym dniu, np. ślubu. Równie dobrze możesz to zrobić w czasie powiązanym z tym wydarzeniem, a także rozdzielić sobie te dni zgodnie z zapotrzebowaniem. Pracodawca nie ma prawa odmówić ci udzielenia tego rodzaju urlopu.
Pamiętaj, że powinieneś dostarczyć pracodawcy dowód, iż dana okoliczność rzeczywiście wystąpiła. Może to być akt zgonu czy akt małżeństwa lub urodzin. Niekoniecznie jednak pracodawca musi zażądać takiego dowodu, to już indywidualna kwestia. Jeśli jednak nie wykorzystałeś swojego urlopu, to z tej racji nie przysługuje ci ekwiwalent finansowy.
Paweł, służy pomocą w dziale poradników dotyczących rozwoju kariery. Jego artykuły znajdziecie również w innych działach. Dzięki niemu poznacie ciekawe przepisy na posiłki do pracy a także dowiecie się jak motywować się do pracy.