Twój e-PIT jako ułatwienie rocznego zeznania podatkowego za rok 2018

Podziel się z innymi

Począwszy od 15 lutego 2019 roku pracownicy osiągający dochody ze stosunku pracy mogą skorzystać z nowej usługi Ministerstwa Finansów. Na portalu podatki.gov.pl uruchomiona została usługa „Twój e-PIT”. Ogromne zainteresowanie tą usługą spowodowało chwilowe problemy z dostępem do serwisu, ale na chwilę obecną system działa już sprawnie. Usługa „Twój e-PIT” to roczne zeznanie podatkowe, przygotowane przez urzędników jako gotowe do złożenia.

Dla kogo przeznaczona jest ta usługa?

Obecnie z tej formy rozliczania swoich dochodów skorzystać mogą podatnicy, którzy składają zeznania PIT-37 oraz PIT-38. Tak więc są to osoby uzyskujące dochody z wszelakiej formy umów o pracę oraz dochody kapitałowe.

Czy trzeba posiadać komputer, by z tej usługi skorzystać?

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, komputer nie jest wymogiem. Równie dobrze zalogujemy się na portalu korzystając z tabletu bądź telefonu komórkowego. Strona automatycznie dostosowuje się do urządzenia, z którego korzystamy. Ponadto, celem ułatwienia dostępu, w całym kraju uruchomiono dodatkowe 500 stanowisk komputerowych dla podatników.

Jak się zalogować do usługi e-PIT?

Aby zobaczyć zeznanie podatkowe, które urzędnicy dla nas przygotowali, należy zalogować się do Portalu Podatkowego. Wchodzimy na stronę podatki.gov.pl i wyszukujemy zakładkę „Twój e-PIT”.

Mamy teraz dwie możliwości zalogowania:

– za pomocą Profilu Zaufanego (jeśli mamy już takowy założony, bądź założymy);

– za pomocą danych identyfikacyjnych, wówczas potrzebujemy: numer PESEL, kwotę przychodu z zeznania rocznego za rok 2017 oraz kwotę przychodu z zeznania od pracodawcy za rok 2018 (np. z PIT-11).

Zobacz  Regulamin premiowania w zakładzie pracy

Co możemy zrobić z dokumentem „Twój e-PIT” po zalogowaniu?

Gdy już dotrzemy do naszego zeznania rocznego, koniecznie sprawdźmy kompletność danych i ich adekwatność do naszych preferencji. Następnie możliwości postępowania mamy kilka, możemy:

– nic nie robić, wówczas nasze zeznanie uznane zostanie za wysłane z dniem 30 kwietnia 2019 roku;

– zaakceptować widoczny dokument i go wysłać, wówczas nasze zeznanie uznane zostanie za wysłane z dniem zaakceptowania i wysyłki;

– wprowadzić zmiany, zaakceptować i wysłać, dzień wysyłki będzie dniem złożenia zeznania;

– odrzucić dokument i samodzielnie złożyć zeznanie roczne (papierowo lub elektronicznie);

– nie odrzucać, a mimo to złożyć je samodzielnie, przed 30 kwietnia 2019 roku;

Co istotne, jeśli ktoś ma nadpłatę z tytułu podatku, warto niezwłocznie sprawdzić i wysłać dokument, gdyż od dnia złożenia urzędnicy będą mieli 45 dni na dokonanie zwrotu.

Jakie zmiany możemy nanieść w widocznym dokumencie?

Przygotowując dane do naszego rocznego zeznania, urzędnicy bazowali na naszych ubiegłorocznych zeznaniach. Zatem znajdą się tam informacje o ulgach, o dzieciach oraz o wybranych organizacjach pożytku publicznego (odpis 1%). Te wszystkie dane możemy weryfikować i zmieniać. Tak samo zmieniać bądź dodawać można dane konta bankowego, na które chcemy otrzymać nadpłatę podatku.

Co ważne, wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem należy wybrać samodzielnie, mimo, iż w roku poprzednim rozliczaliśmy się wspólnie. Zeznania przygotowane na Portalu Podatkowym przygotowane są dla każdego podatnika indywidualnie.

Kiedy możemy uznać, że dokonaliśmy złożenia zeznania podatkowego za rok 2018?

Ważne jest, by niezależnie od tego czy dokonywaliśmy zmian, czy też nie, po zaakceptowaniu zeznania nacisnąć przycisk „Wyślij”. Po wysłaniu powinniśmy też pobrać tzw. UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru dokumentu. Dopiero to gwarantuje nam fakt dokonania złożenia zeznania.

Zobacz  Czy chcesz przez resztę życia sprzedawać słodzoną wodę, czy wolisz iść ze mną i zmieniać świat?

Jak obliczyć wynagrodzenie?
Wystarczy, że wejdzie i zapoznasz się z naszym kalkulatorem wynagrodzenia brutto-netto, który obliczy wszystkie wartości za Ciebie.

Nasz wynik:
[Total: 2 Średnia: 5]