Kiedy szef zadaje kłopotliwe pytania

Podziel się z innymi

Wydaje się, że nie ma pracowników, którym przyjemność sprawia rozmawianie z szefem o służbowych sprawach. Zwykle jest to krępujące i sprawia spore trudności. Pisząc kolokwialnie, szef też człowiek, ale z uwagi na stanowisko, rozmowa z nim jest specyficzna.

Znalezienie odpowiedniego balansu między zdecydowaniem, a grzecznością jest niezbędne, ale bardzo trudne, w kontekście rozmowy z przełożonym. Szef decyduje o wielu sprawach i niewłaściwe stosunki z nim mogą skutecznie utrudnić życie w firmie. Bycie zbyt miłym i uległym może doprowadzić do sytuacji nagminnego wykorzystywania i dodatkowej, nieopłacalnej, pracy. Z kolei surowa asertywność często jest mylona z chamstwem, a z takim nastawieniem ciężko o przyjemną atmosferę. Znając swoje słabe strony i ich konsekwencje warto przygotować się na pytania od szefa z kategorii tych ciężkich. W ich przypadku, jedne odpowiedzi są lepsze od innych, zwłaszcza, gdy zna się swoje stanowisko.

Możesz zająć się jeszcze jednym projektem?

Przyjęcie na barki dodatkowej odpowiedzialności wymaga od nas poświęcenia większej ilości czasu, dlatego przed odpowiedzią warto dobrze przeliczyć swoje możliwości. Najlepiej poprosić o dodatkowy czas i spokojnie wszystko przeanalizować. Jeżeli chcesz lub musisz odmówić, przygotuj solidne argumenty. Czasami pracodawca chce od nas usłyszeć „nie”, ponieważ świadczy to o pewności siebie pracownika i zdrowej samoświadomości.

Jak twoje zdrowie?

Pracodawcy lubią pracowników, którzy dbają o zdrowie. Najważniejsze nie jest tutaj obsesyjne bieganie na siłownie czy jedzenie kilogramów warzyw, tylko trzeźwe podejście do codziennego życia i dbanie o siebie. Jeżeli masz jakieś problemy, zastanów się czy wpływają one na twoją pracę. Istotne są te dolegliwości, które utrudniają wykonywanie pracy, inne można pominąć.

Szukasz nowej pracy?

Kłopotliwe pytanie, które wymaga szczerości. Prawda szybko wyjdzie na jaw, a niepotrzebnie okłamywać szefa, z którym pracowało się przez określony okres czasu. Przyznając się do poszukiwań warto zaznaczyć stałe zaangażowanie w życie firmy, jej rozwój i skupienie myśli na obecnym stanowisku. Szef powinien uzyskać potwierdzenie, że inna oferta nie odciąga cię od powierzonych zadań i wykonasz je najlepiej, jak potrafisz.

Zobacz  Zwolnienia w administracji publicznej bezkarne

Jakie są twoje przekonania?

Pracodawca może pytać tylko o organizacje czy stowarzyszenia, których członkostwo wpływa na twoją pracę. Nawet w przypadku niezobowiązującej rozmowy staraj się pomijać mówienie o tych, o których opinia mówi zbyt dużo o tobie. Przekonania nie determinują osoby, ani nie określają jej potencjału na rynku pracy.

Pamiętaj – poradnik podejścia na skróty

– niezależnie od pozycji, nikt nie ma prawa cię zastraszać czy poniżać, nawet szef

– szanuj siebie i szefa

– profesjonalne podejście do pracy jest gwarancją większej swobody w relacjach i możliwości poważnej negocjacji

– odważnie wyrażaj swoje zdanie i staraj się mówić o konkretach, a nie zawiłych historiach

– zachowaj dystans do życia zawodowego, oddzielając je od prywatnego

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]