Różnice i podobieństwa w podejściu rekruterów i kandydatów do CV

Podziel się z innymi

CV, czyli życiorys zawodowy, to dokument, który rozsyła się do potencjalnych pracodawców i który decyduje o możliwości uzyskania szansy na rozmowę kwalifikacyjną. Obecnie, posiadanie dobrze napisanego CV jest koniecznością.

Uważa się, że przeciętny rekruter spędza nad danym CV sześć sekund. W tym czasie ocenia, czy kandydat jest warty dalszego analizowania. Chociaż forma jest istotna, a raczej liczy się jej przejrzystość, ważniejsze jest doświadczenie i konkretne umiejętności kandydata. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie elementy CV są najważniejsze dla rekruterów, a jakie maja do nich podejście rekrutujący. Powinno to dać do myślenia obu stronom, ale przede wszystkim osobom, które szukają zatrudnienia.

Profesjonalizm

To jak sami siebie przedstawiamy, także w odniesieniu do języka, a nie tylko treści, mówi wiele o nas. CV musi być napisane profesjonalnym językiem, którego nie można mylić z firmowym slangiem. Życiorys musi być pozbawiony błędów językowych i stylistycznych, dlatego, w razie wątpliwości, warto dać go osobie trzeciej do sprawdzenia. Kandydaci potrafią o tym zapominać, a rekruterzy odrzucają CV z błędami.

Dane twarde

Dla 94% rekruterów CV zawierające dane twarde ma dużo większą siłę przekazu. Dane twarde to dane ilościowe i takie, które można sprawdzić, zweryfikować i porównać. Dają czytelny obraz i łatwe do przeanalizowania wartości. Kandydaci nie potrafią posługiwać się cyframi w CV, wolą zastąpić je niepotrzebnymi opisami, na czym znacznie tracą.

Stanowiska z poprzedniego miejsca zatrudnienia

Aż 97% rekruterów uważa, że niezbędne jest wymienienie wszystkich stanowisk pracy, które zajmował kandydat w jednej firmie. Jest to wyznacznik rozwoju kariery, awansów i powierzonej odpowiedzialności. Tylko jednej na trzech kandydatów zamieszcza takie dane w swoim CV.

Obowiązki z poprzedniego miejsca zatrudnienia

Wszyscy rekruterzy uważają, że wymienienie podstawowych obowiązków z poprzedniego miejsca zatrudnienia jest obowiązkowe w CV. Pokazuje to specjalizację kandydata i jego użyteczność na konkretnych stanowiskach w nowej pracy. Sama nazwa stanowiska może być myląca, ponieważ zależy ona od danej firmy.

Zobacz  Urlop na start-up

Ciągłość zatrudnienia w jednym miejscu

Przeważnie, obie strony zgadzają się, że ciągłość zatrudnienia w jednej firmie ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku, gdy jest to okres ponad dwóch lat. Dla 94% rekruterów i 86% kandydatów jest to istotna informacja.

Fotografia

Czterech na pięciu rakruterów docenia dobrą fotografię, która wyróżnia CV. Zdjęcie musi być profesjonalne, wykonane w dobrym oświetleniu i stroju. Nie można wklejać zdjęć wyciętych z imprez czy innych nieformalnych spotkań, bo są one naszą prezentacją. Tradycyjne podejście do fotografii to niedodawanie ich do CV, dzięki czemu unika się dyskryminacji. Niestety, mimo napływu informacji i instrukcji, jak dobrać zdjęcie, rekryterzy ciągle zmagają się ze źle wybranymi zdjęciam9.

Szkolenia i hobby

Szkolenia i hobby to dodatkowy atut kandydata, ale powinno umieszczać się je pod koniec CV. 62% rekruterów nie bierze ich pod uwagę, czytając życiorys. Co ciekawe, tylko 32% rekruterów interesuje się kursami i szkoleniami kandydata. Często jest tak, że poziom kształcenia wygrywa z jego kierunkiem. Większość kandydatów zbyt dużo miejsca poświęca wymienieniu swoich hobby, a także wyszczególnieniu przebytych kursów, nawet w przypadku, gdy nie mają one nic wspólnego z potencjalną pracą.

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]