Rozwiązania telematyczne – jak usprawniają pracę kierowców latem?

Podziel się z innymi

Coraz więcej polskich przedsiębiorców z branży transportowej sięga po rozwiązania telematyczne, które nie tylko ułatwiają realizację zleceń kierowcom. Przyczyniają się one do lepszego zarządzania przedsiębiorstwem, rozliczania wykonywanych tras czy podejmowania właściwych decyzji zarządczych. W lecie szczególnie pomocne mogą być funkcje takie jak monitoring pojazdów czy aktualizowane na bieżąco mapy drogowe.

Utrudnienia w ruchu pojazdów ciężarowych latem

W Polsce i w wielu krajach Europy w czasie wakacyjnym obowiązują ścisłe restrykcje dotyczące ruchu pojazdów ciężarowych i tirów. W ten sposób władze miast chcą zredukować hałas w miastach, zapewnić bezpieczeństwo turystów i osób korzystających z czasu wolnego we własnym mieście, a przede wszystkim ułatwić swoim mieszkańcom podróżowanie i wyjazdy na urlopy. To duże utrudnienie dla kierowców.

Ograniczenia w transporcie ciężarówek i tirów na terenie Polski obejmują w tym roku okres od 21 czerwca do 1 września. W tym czasie kierowcy określonych pojazdów muszą powstrzymać się od podróżowania we wskazanych godzinach. Okresy zakazu ruchu obowiązują w piątki od godziny 18.00 do 22.00, w soboty od 8.00 do 14.00 oraz w niedziele od 8.00 do 22.00. Ograniczenie będzie obowiązywać także 14.08.2019 w godzinach 18.00-22.00  oraz 15.08.2019 od 8.00 do 22.00. Zakaz ruchu nie obejmuje wszystkich pojazdów. Ograniczeniu nie podlegają m.in. samochody przewożące żywe zwierzęta, szybko psujące się artykuły czy te, które są niezbędne przy usuwaniu awarii.

Także w Europie ruch samochodów ciężarowych jest ograniczony przez stosowne przepisy. Państwa, w których obowiązuje ograniczenie ruchu w wakacje dla pojazdów ciężarowych, to między innymi Austria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Słowenia, Słowacja, Czechy, Węgry, Włochy i Liechtenstein. Każdy z tych krajów posiada odrębne godziny wyłączenia z ruchu, które kierowcy ciężarówek i tirów muszą brać pod uwagę wykonując trasy dalekobieżne.

Trzeba wiedzieć, w jakim kraju są restrykcje, w których godzinach obowiązują i czy dotyczą wszystkich pojazdów. Na tej podstawie trzeba planować trasy przejazdu samochodów. Wszystko to wymaga dobrych umiejętności logistycznych i aktualnych map. Dobrym rozwiązaniem są tu systemy telematyczne, które gromadzą dane o ruchu drogowym, przekazują kierowcom i spedytorom zawsze aktualne mapy i posiadają możliwość lokalizowania pojazdu należącego do floty. Dzięki tym funkcjom można w łatwy sposób nadzorować realizację poszczególnych zleceń, planować przebieg tras i w odpowiedni sposób je modyfikować. Dużym utrudnieniem w czasie wakacji są również roboty drogowe, które potrafią skutecznie opóźnić realizację dostaw.

Zobacz  Czy pracodawca ma obowiązek dofinansować ci okulary?

Wydajność pracy

Wakacje to czas, w którym nam wszystkim doskwiera upał. Kierowcy na ogół poruszają się klimatyzowanymi pojazdami. Trzeba jednak pamiętać o czasie, kiedy zajmują się rozładunkiem czy załadunkiem, załatwiają formalności itd. Duże skoki temperatur mogą wywoływać zawroty głowy i inne problemy zdrowotne. W wysokich temperaturach pojawia się rozkojarzenie i spowolnienie reakcji. Praca kierowców jest przez to mniej wydajna. W tym czasie szczególnie istotny jest kontakt z kierowcą. Dobrze jest korzystać z rozwiązań telematycznych, tj. WEBFLEET, które pozwalają na nawiązywanie kontaktu z osobami realizującymi trasy. Dzięki temu zawsze możemy upewnić się, czy wszystko przebiega bez zakłóceń i czy kierowca jest w dobrej kondycji.

Bezpieczeństwo

Wspomniany spadek wydajności pracy kierowców może wiązać się również z wypadkami drogowymi. Nie zawsze muszą być one spowodowane przez osoby, które zatrudnione są w firmie transportowej. Wzmożony ruch na drogach może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dzięki platformie WEBFLEET możemy z dowolnego urządzenia mobilnego sprawdzić lokalizację poszczególnych samochodów i skomunikować się z kierowcą.

Od kilku lat istotnym zagrożeniem, zwłaszcza w porze wakacyjnej, są także nielegalni imigranci, którzy włamują się do pojazdów dostawczych, by nielegalnie przekraczać granice europejskich krajów. Sprawia to, iż kierowcy muszą mieć się na baczności nawet podczas pauz. Dzięki systemowi WEBFLEET będą mogli zgłosić do centrali wszelkie nieprawidłowości i poinformują o grożącym im niebezpieczeństwie.

Systemy telematyczne zdobywają rynek transportowy. Ich liczne funkcje pomagają firmom przewozowym realizować więcej zleceń i wyróżnić się na rynku. Znacząco podnoszą też bezpieczeństwo i pomagają oszczędzać pieniądze, np. redukując zużycie paliwa czy pozwalając wyeliminować puste przebiegi. Nie dziwi więc, że na takie rozwiązania decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców.

Źródło: TomTom Telematics

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]