Pracowniku choruj mniej, to dostaniesz premię

Podziel się z innymi

Wiadomo nie od dziś, że każda nieobecność pracownika, spowodowana np. chorobą w mniejszy lub większy sposób dezorganizuje pracę w firmie. W ciągu ostatnich kilku lat Polacy nagminnie korzystali ze zwolnień lekarskich. Pracodawcy zdecydowali się na wprowadzenie tzw. premii frekwencyjnej, jako zachęty do rzadszego chodzenia na zwolnienia lekarskie. Taka motywacja finansowa w postaci dodatkowej pensji bądź określonej w regulaminie premii, podoba się wielu pracownikom, zwłaszcza tym mniej chorującym. Pracodawcy narzekają od lat, iż pracownicy traktują zwolnienia lekarskie jako dodatkowy urlop. Zbyt często korzystający z takiego sposobu na wolne dni od obowiązków służbowych etatowcy, coraz częściej mogli spodziewać się kontroli z ZUS. Jednak system ten nie do końca spełniał swoje zadanie, gdyż tylko kilka procent takich zwolnień zostało w ostatnim roku zakwestionowanych. Dla pracodawców takie długotrwałe zwolnienia lekarskie załogi to ogromne straty finansowe. Niedawno wprowadzone przepisy w prawie pracy, upoważniły także pracodawców do kontrolowania prawidłowości zwolnień lekarskich w firmach. Obowiązujące od grudnia tego roku tzw. e-zwolnienia bardzo ułatwiły i przyspieszyły przedsiębiorcom to zadanie. Pracownicy powinni pamiętać, że nadużywanie zwolnień lekarskich, bądź wykorzystywanie ich w niewłaściwy sposób może skutkować odebraniem zasiłku chorobowego za cały okres nieobecności w pracy, a nawet rozwiązaniem umowy o pracę.

Należy również wspomnieć, iż pracodawca nie ma prawa wezwać pracownika do skrócenia zwolnienia lekarskiego, nawet jeśli wymaga tego sytuacja w firmie. Nie może on w ten sposób narażać zdrowia, a nawet życia swoich podwładnych. Przedsiębiorca powinien w taki sposób zorganizować pracę w zakładzie pracy, żeby zdarzające się sporadycznie krótkotrwałe absencje pracowników nie miały wpływu na efektywność i sytuację finansową firmy.

Zatem dodatkowe bonusy finansowe za wzorową obecność w pracy, to niewątpliwie dobre rozwiązanie. Premia frekwencyjna to na pewno duża zachęta dla pracowników, która może znacząco wpłynąć na frekwencje w zakładach pracy.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]
Zobacz  Jak rozpocząć karierę tłumacza specjalistycznego technicznego?