Podwyżka płacy minimalnej w 2019 roku

Podziel się z innymi

Nowy rok przynosi kolejne zmiany na rynku pracy. Dla pracowników najważniejsza jest informacja o podwyższeniu płacy minimalnej, oraz wzrost świadczeń z tego tytułu.

 

Płaca minimalna w naszym kraju wzrasta corocznie i bieżący rok nie jest w tej kwestii wyjątkowy. W 2019 roku płaca minimalna wyniesie 2250 zł brutto i jest to wzrost o 150 zł względem roku poprzedniego. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z najwyższych podwyżek płacy minimalnej w Polsce od 19 lat. Jedynie w roku 2017 podwyżka ta była tak samo wysoka. Oznacza to, że w roku 2019 osoba zarabiająca minimum krajowe na umowie o pracę dostanie ”na rękę” 1634 zł miesięcznie, a koszt pracodawcy z tytułu zatrudniania takiej osoby wyniesie 2714 zł. Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i wynagrodzenia za czas choroby wyniesie 1941,52 zł. O złotówkę za godzinę wzrosły również płace dla samozatrudnionych, oraz osób zatrudnionych na umowie zlecenia i w roku bieżący stawka minimalna godzinowa wynosić będzie 14,70 zł.

 

Zmiany w płacy minimalnej to dobra wiadomość dla blisko półtora miliona osób zarabiających w Polsce ustawowe minimum. Istotny jest także wzrost świadczeń takich jak dodatek za pracę w nocy, czy wysokość podstawy wymiaru składek dla przedsiębiorcy korzystającego z preferencji we wpłatach na ZUS. W następnym roku również szykują się kolejne przywileje dla pracowników i przy ustalaniu płacy minimalnej ma nie być brany pod uwagę dodatek przysługujący za staż pracy. Zmiany te z pozoru mogą wydawać się kosmetyczne, jednak warto pamiętać, że coroczne drobne zmiany na naszym rynku pracy doprowadziły do wzrostu minimalnego wynagrodzenia w Polsce o 86,5% i przeciętnego wynagrodzenia o 53,6% w ostatnich 10 latach.

Oblicz różnice z naszym kalkulatorem pensji

Nasz wynik:
[Total: 3 Średnia: 3.7]