Co możesz negocjować z pracodawcą?

Podziel się z innymi

Negocjacje z pracodawcą jednoznacznie kojarzą się z rozmową o podwyżkę. Jest to błędne podejście, ponieważ umiejętną dyskusją można zyskać wiele innych, przydatnych i potrzebnych, profitów.

Warto zacząć od tego, że negocjacja z pracodawcą nie może wzbudzać w pracowniku strachu czy lęku. Tylko nieświadoma swoich mocnych stron osoba boi się powalczyć o własne dobro, a taka postawa jest jedną z najgorszych w świecie rynku pracy. Nie możemy obawiać się wymagań za własne umiejętności, doświadczenie oraz wkład w rozwój firmy. Jesteśmy cenni, nasze mocne strony są unikatowe i zasługujemy na nagradzanie. Mając tę świadomość trzeba już tylko sięgnąć po naszą listę i dowiedzieć się, co jest warte negocjacji z pracodawcą.

Systemy bonusowe i premiowe

Dodatki za wyjątkowe osiągnięcia dobrze działają na każdą grupę ludzi. Ta forma motywacji nie potrzebuje dużej i głośnej reklamy, ale ważne, żeby była dobrze skonstruowana. Podczas negocjacji z pracodawcą warto zawalczyć o przejrzyste i możliwe do osiągnięcia progi bonusowe. Wszystkie formalności muszą być jasno przedstawione. To doskonała opcja dla tych, którzy miesięcznie wykonują pracę ukierunkowaną, czy na zdobywanie klientów, podpisywanie umów, duże obroty czy inne czynności, które można zliczyć. Po przekroczeniu wcześniej ustalonej liczby pracownik dostaje premię, a tu łatwo wyliczyć, że sytuacja jest korzystna dla obu stron.

Czas pracy

Opcja nie dla każdego, ale czasem warto pomyśleć o zadaniowym czasie pracy. Jest to forma stosowana przez niektóre firmy, a która polega na wykonywaniu określonego dziennego zadania i możliwości wcześniejszego, niż po 8h pracy, powrotu do domu. Może to oznaczać, że będziemy czasem poza firmą przed południem, ale ma także swoje złe strony. Trzeba pamiętać, że niektóre projekty wymagają większego nakładu czasu, więc oznaczają zostawanie po godzinach albo w weekendy. Mając na uwadze specyficzny tryb funkcjonowania śmiało można stwierdzić, że znajdzie się szerokie grono zwolenników takiego systemu.

Zobacz  Zielona karta dla ukraińskich imigrantów i ich rodzin

Praca w domu

Coraz popularniejsza forma, ciągle jednak niedoceniana przez pracodawców, może przez lekki brak wiary w motywację pracowników siedzących pod kołderką. Praca w domu to świetna opcja dla rodziców, którzy chcą pilnować swoje małe pociechy, ale także dla wszystkich, na których biurowy stres nie wypływa zbyt dobrze. Szybki internet i dobry komputer wystarczą już do wykonywania wielu zawodów, więc śmiało można powalczyć jeszcze o wykorzystywanie ich w najwygodniejszych warunkach.

Dofinansowanie dalszego kształcenia

Pracodawca, który ma zainwestować w kształcenie swojego pracownika musi dostać od niego jakąś formę zapewnienia, że nie skorzysta on z pomocy i ucieknie do innej firmy zaraz po uzyskaniu dyplomy. Edukacje można rozumieć także poprzez kursy, szkolenia i każdą inną formę podnoszenia kompetencji. Dobry pracodawca powinien chcieć kształcić swoją kadrę, której wyższe kompetencje podnoszą status całej firmy. Zdarzają się jednak tacy, którzy boją się tego procesu, ponieważ oznacza także wyższą pensję dla pracownika. Warto zaufać w dobre intencje swojego pracodawcy i pomyśleć o wymarzonym dalszym etapie kształcenia.

Wykorzystywanie samochodu firmowego do celów prywatnych

Korzystanie z firmowego samochodu w czasie prywatnym, zarówno jako transport do pracy, ale także jako auto na zakupy albo do podwożenia dzieci do szkoły, jest dużym i bardzo opłacalnym dla pracownika dodatkiem. Takie zaufanie ze strony pracodawcy wymaga solidnych argumentów, jak sytuacja finansowa, długi i niekomfortowy dojazd do pracy czy zapotrzebowanie, ale jest warte wszelkich starań.

Pakiet medyczny dla całej rodziny

Pakiet medyczny dla całej rodziny powinien obejmować ubezpieczenie, ale także opiekę medyczną w dobrej przychodni lub innym ośrodku medycznym. Takie wsparcie, które pozwala w każdej chwili zadbać o zdrowie najbliższych, może pomóc w zaoszczędzeniu sporej sumy pieniędzy, ale przede wszystkim nerwów i niepotrzebnej nerwowości. Podczas negocjacji można spróbować rozszerzyć opcję, z męża/żony i dzieci, o rodziców bądź dziadków, którzy mogą wymagać częstszej opieki.

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]