Opieka nad osobami starszymi, o czym musisz pamiętać?

Opieka nad osobami starszymi, o czym musisz pamiętać?

28 czerwca 2019 0 Autor Szukampracy.pl
Podziel się z innymi

Praca nad osobą starszą jest trudna i często bardzo wymagająca. Jest to specyficzny rodzaj pracy, a wiele z ofert pojawia się w Niemczech. W obecnych czasach opieka nad starszymi wydaje się więc bardzo wymagającym zadaniem. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przy tego rodzaju zajęciach należy jedynie poświęcić sobie nieco czasu i pozwolić sobie na przyzwyczajenie się do wykonywanego zadania. Należy również pamiętać o najważniejszych zasadach, które mają ogromny wpływ na pracę opiekunki w Niemczech. Dowiedź się, jak wygląda opieka nad osobami starszymi i o czym musisz pamiętać?

Pamiętaj o uważnym słuchaniu

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech powinna opierać się na działanie, a także na dokładne słuchanie. Po pierwsze konieczne jest słuchanie tego, co chce nam powiedzieć senior, ponieważ w różnoraki sposób może on nam próbować uświadomić o swoich potrzebach. Jeżeli będziesz zdawać sobie sprawę z tego, czego potrzebuje Twój senior, to z pewnością Twoja praca będzie łatwiejsza. Po drugie, jeżeli spędzasz czas z osobą starszą, nawet podczas pracy, staraj się od czasu do czasu porozmawiać z seniorem, by nawiązać z nim kontakt. Wiele osób pracujących na takim stanowisku zapomina o takich rozmowach z seniorami, przez co ich praca i relacja z pacjentem nie jest dobra.

Nie wprowadzaj własnych porządków

Jeżeli jest to Twój pierwszy dzień w pracy, to nie zaczynaj go od wprowadzania zmian. Najpierw musisz spędzić czas na dokładnych obserwacjach seniora, by zdawać sobie sprawę z tego, jakie są jego przyzwyczajenia i, jak wygląda jego dzień. Będzie to dla Ciebie dobra nauka, a dzięki temu  dowiesz się o zasadach, jakie panują w danym domu. To również będzie dla Ciebie nieporównywalne ułatwienie w pracy. Jeżeli zaczniesz od razu wprowadzać swoje nowe zasady, to nie ma szans na to, by senior w swoim domu, pod Twoją opieką poczuł się swobodnie.

Zobacz  Jak sprawdzić, czy pracodawca płaci ZUS za pracownika?

Podstawcie sobie jasne zasady

Opieka nad osobami starszymi, jest związana ze stawianiem sobie jasnych zasad, ale również na stawianiu kompromisów. Znacznie lepiej będzie Ci się dogadać z seniorem, jeżeli będziecie mieli ściśle określone zasady. A jak wypracować sobie takie zasady? Na początek warto zapoznać się z umową, jaką dostaje się przy każdym tego rodzaju zleceniu. Możesz również przygotować swoje dokumenty i określić, jakimi obowiązkami podczas opieki nad osobą starszą, możesz się zajmować. Koniecznie zadbaj również o to, by zapoznać się z listą praw, jakie masz jako opiekunka. Jest to ważne, by Twoja praca była komfortowa i bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i osoby starszej.

Nie zapominaj o rodzinie

Współpraca z rodziną jest bardzo ważna. Opieka nad starszymi osobami opiera się nie jedynie na kontakcie z pacjentem, ale również z jego rodziną i znajomymi. Czasem kontakt twarzą w twarz, a nawet kontakt telefoniczny są w tym przypadku niezbędne. Jest to potrzebne, zwłaszcza jeśli rodzina mieszka daleko. W takim wypadku warto zadbać o to, by relacje Twoje  z rodziną pacjenta były dobre. Ważna jest komunikacja, a także przekazywanie sobie nawzajem informacji. Dzięki takim kontaktom, możesz znacznie więcej dowiedzieć się o swoim podopiecznym, a to sprawi, że Twoja praca będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Pamiętaj również, że w razie pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie musisz poinformować rodzinę daleką i bliską o pojawiającym się problemie. Posiadanie możliwości skontaktowania się z rodziną, jest więc niezbędne, by praca była prawidłowa i zgodna z potrzebami pacjenta.


Nasz wynik:
[Total: 2 Średnia: 5]