Jak szukać pracy w szkole i czy w ogóle szukać?

Podziel się z innymi

Czy szukasz pracy w szkole? Przeczytaj koniecznie! Absolwenci kierunków humanistycznych co roku zderzają się z trudną rzeczywistością braku zapotrzebowania na ich wiedzę oraz umiejętności. Część z nich decyduje się zmierzać w stronę oświaty i tu pojawia się problem, jak szukać pracy w szkole. Wprawdzie gwarancja sukcesu jest jak zwykle niedostępna, ale istnieje też kilka sprawdzonych metod.

Zawód nauczyciela – jak szukac pracy.

Nauczyciel ma wolne ferie letnie i zimowe, wolne święta i okresy przedświąteczne, a także mało restrykcyjny czas pracy. Wszak z 40 godzin tygodniowo, które przewidziano w Karcie nauczyciela, jedynie 20 przeznaczonych jest na prowadzenie lekcji, a pozostałe mają służyć przygotowaniom, szkoleniom, spotkaniom z rodzicami etc. Nauczyciel może być spokojny o swoją przyszłość, bo w najgorszym przypadku znajdzie zatrudnienie w innej szkole. To najczęściej wymieniane argumenty mające dowieść, jak opłacalne jest poszukiwanie zatrudnienia w placówkach oświatowych. Częstokroć powyższy tok rozumowania bywa rozszerzany o złośliwości, za sprawą których usiłuje się dyskredytować rangę całego zawodu.

Nauczyciele odpierają oczywiście wszelkie zarzuty, posiłkując się m.in.:

  • pracami organizacyjnymi lub np. przeprowadzaniem egzaminów w okresie ferii zimowych i letnich,
  • ustawicznymi konferencjami i zebraniami, organizowanymi przecież w godzinach popołudniowych,
  • koniecznością stałego samodoskonalenia,
  • wytężoną pracą w domu, polegającą na weryfikacji sprawdzianów czy zeszytów oraz przygotowywaniu się do zajęć,
  • niskimi zarobkami,
  • stresem,
  • niżem demograficznym zmuszającym do pracy w kilku szkołach (o ile taka możliwość w ogóle występuje).

Nauczyciel z powołania – jak znaleźć pracę w szkole?

Na licznych forach wątki poświęcone zagadnieniu, jak szukać pracy w szkole, przeplatają się z rozprawkami dotyczącymi wad i zalet samego zawodu. Młodzi adepci pragnący rozpocząć karierę w szkolnictwie radzą się starszych kolegów po fachu w kwestii stawiania pierwszych kroków, pytają też o faktyczne profity. Komentarze jak zwykle są rozbieżne – ci, którzy czują się znużeni niesieniem kaganka oświaty, sugerują poszukiwanie pracy w innych branżach. Ci mniej znużeni mają znów przeświadczenie, że zatrudnienie w oświacie jest słusznym posunięciem. Niemniej nie ma wątpliwości co do jednego: zawód nauczyciela wymaga powołania. Bez niego ciężko wytrwać przez długie lata w szkolnych murach, zachowując pozytywne nastawienie.

Zobacz  Które czynności z zakresu prawa pracy można wykonywać zdalnie

Dlatego osoby mające za sobą doświadczenie w postaci praktyk powinny rozważyć, czy na pewno oświata jest im pisana. Kandydaci na nauczycieli, którzy nie mieli okazji przejść wspomnianego chrztu bojowego, są w nieco trudniejszej sytuacji. Im w dwójnasób zaleca się głęboką analizę problemu, aby nie trwonili czasu na borykanie się z konsekwencjami pochopnych decyzji.

Jak szukać pracy w szkole – gdzie znaleźć pracę w szkole?

Sposób na to, jak szukać pracy w szkole, różni się nieco od tych tradycyjnych. Owszem, w serwisach typu infoPraca lub OLX.pl można napotkać niekiedy ogłoszenia zamieszczane przez placówki oświatowe, są to jednak sytuacje rzadkie. Odrobinę lepiej prezentuje się rynek pracy anglistów, germanistów czy romanistów z uwagi na rosnącą liczbę szkół językowych. Jednakże podstawowa metoda każdego niedoszłego nauczyciela polega na żmudnym (bo osobistym) dostarczaniu CV oraz listów motywacyjnych do wszystkich placówek oświatowych w rozsądnie wyznaczonym promieniu kilometrów.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że w szkołach korespondencja elektroniczna wciąż nie należy do najbardziej preferowanych metod komunikacji, więc kandydaci powinni się raczej skupić na drukowaniu niż na dodawaniu załączników do wiadomości. Tą drogą zapewnią sobie większe szanse na zatrudnienie.

CV oraz listami motywacyjnymi należy obdzielać dyrektorów szkół jeszcze przed okresem wakacyjnym. Warto ponadto odwiedzać kuratoria oświaty oraz działy edukacji lokalnych jednostek samorządowych. Tam bowiem również spływają ze szkół informacje o wakatach.

Nie mniej istotną rolę w całym procesie odgrywa konsekwencja. Zwykle potrzeba odwiedzin w kilkudziesięciu placówkach, aby uzyskać wreszcie odpowiedź pozytywną. Stąd nie należy załamywać rąk już po kilku nieudanych próbach, lecz brać pod uwagę specyfikę danego rynku.

Łukasz Jabłoński – autor poradnika o jak szukać pracy w szkole.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]