Ile kosztuje roboczogodzina spawacza?

Podziel się z innymi

Nawet 20 euro za godzinę. Na takie zarobki może liczyć polski spawacz w krajach Europy Zachodniej. Przygotowaliśmy dla Was krótkie porównanie tego, ile kosztuje roboczogodzina spawania w Polsce, z tym ile trzeba za nią zapłacić w Niemczech, Francji czy Holandii. Jeśli myślicie o karierze spawacza lub już pracujecie w tym zawodzie, to zapraszamy do lektury.

Zarobki spawaczy w Polsce i za granicą

Praca w Polsce czy za granicą? Takie pytanie zadaje sobie wielu zarówno początkujących, jak i doświadczonych spawaczy. Praca w innych krajach Unii Europejskiej to oczywiście szansa na zdecydowanie wyższe zarobki niż w Polsce. To, ile zarabia spawacz na godzinę, to jednak niejedyna kwestia, która musimy wziąć pod uwagę. Praca za granicą wiąże się często z wieloma wyrzeczeniami i trudnościami. Wyższe koszty życia, rozłąka z rodziną, znajomość języka to tylko kilka z nich. Z drugiej strony poza wyższymi zarobkami możemy też często liczyć na szereg benefitów, których próżno szukać u większości polskich pracodawców. Decyzja o ewentualnej pracy za granicą powinna być więc zawsze dobrze przemyślana.

Ile kosztuje godzina pracy spawacza? Porównanie

To, ile kosztuje roboczogodzina spawacza, zależy w dużej mierze od kraju, w którym znajdziemy zatrudnienie. Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótkie porównanie tego, ile zarabia spawacz na godzinę w Polsce z tym, na jakie zarobki może liczyć w innych krajach Unii Europejskiej. Oczywiście są to dane szacunkowe, a wysokość zarobków spawacza będzie zawsze zależała od jego doświadczenia, umiejętności, firmy, w której znajdzie zatrudnienie itp. Pamiętajmy również, że praca spawacza za granicą wiąże się często z koniecznością znajomości języka. Wielu pracodawców z Niemiec, Holandii czy Francji wymaga od swoich pracowników znajomości języka na poziomie umożliwiającym bezproblemową komunikację.

Ile zarabia spawacz na godzinę w Polsce?

Zarobki spawaczy w Polsce nie należą może do imponujących, niemniej jednak zawód ten pozwala zdobyć stałe i godziwe wynagrodzenie. Dużo zależy też od specjalizacji spawacza i tego, jakie uprawnienia spawalnicze posiada. Godzina pracy spawacza metodą MIG to aktualnie około 20 zł. Na nieco wyższą stawkę godzinową mogą liczyć spawacze aluminium oraz tak zwani spawacze gazowi. W ich przypadku stawka za godzinę zaczyna się od mniej więcej 25 zł. Oczywiście spawacz z dużym doświadczeniem, który znajdzie zatrudnienie w dobrej firmie może liczyć na zdecydowanie wyższe stawki godzinowe. 

Ile kosztuje roboczogodzina spawacza w Niemczech, Francji i Holandii?

Sprawdźmy na koniec, ile kosztuje roboczogodzina spawacza w krajach Europy Zachodniej. Atrakcyjne stawki za godzinę i dodatkowe benefity sprawiają, że bardzo wielu polskich spawaczy poszukuje pracy w Niemczech, Francji czy Holandii. 

W Niemczech stawkę otwiera spawacz TIG, który może liczyć na zarobki rzędu 10 euro za godzinę. Nieco więcej, bo od 12 do 17 euro zarabiają spawacze z dobrą znajomością metody  MIG/MAG. Warto także pamiętać, że sama stawka za godzinę to jeszcze nie wszystko. Wiele niemieckich firm oferuje swoim pracowników dodatkowe benefity, system premii itd. Dzięki tym dodatkom stawka godzinowa spawacza może być jeszcze wyższa. 

Na podobnym poziomie kształtuje się to, ile zarabia spawacz na godzinę w Holandii. W tym kraju zarobki spawaczy MIG/MAG oraz spawaczy TIG są zbliżone.  Godzina pracy spawacza wiąże się z wynagrodzeniem rzędu 12-15 Euro. Nieco mniej, bo od 10 do 13 euro może zarobić spawacz metodą MMA. 

Ile kosztuje godzina pracy spawacza we Francji? W tym kraju stawka godzinowa spawacza jest całkiem wysoka. W zależności od metody spawania i umiejętności spawacza może on liczyć na zarobki od 13 do 18 euro za godzinę. Pamiętajmy jednak, że ustawowy tydzień pracy we Francji to 35 godzin. W Polsce i większości innych krajów europejskich jest to 40 godzin. W związku z tym miesięczne wynagrodzenie spawacza we Francji może być niższe niż na przykład w Niemczech.