Firmy chcą ułatwić kobietom łączenie zawodowego spełnienia z wychowywaniem dzieci

Podziel się z innymi

Kobiety pragną być niezależne finansowo, a tym bardziej spełniać się na polu zawodowym. Jak jednak wiadomo, w tym zakresie do pewnego stopnia ogranicza je macierzyństwo. Firmy chcą więc ułatwić im łączenie zawodowego spełnienia z wychowywaniem dzieci – byciem mamą.

Ciężarne w pracy mają specjalne przywileje

Od pewnego czasu przedsiębiorcy wprowadzają do swoich firm zupełnie nowe zasady traktowania ciężarnych pracownic. To oznacza, że kobiety będące w ciąży i pracujące w takiej firmie, będą miały lepiej i to zdecydowanie. W niektórych firmach już mogą przykładowo skorzystać ze skróconego czasu pracy – 4-5 godzin dziennie przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. Zdarza się, że pracodawca dla pracownicy będącej w ostatnich miesiącach ciąży, umożliwia wykonywanie pracy zdalnie. W wielu firmach kobiety będące w ciąży mogą korzystać nie tylko z dogodnie położonego miejsca parkingowego, ale również ze specjalnych krzeseł, czy specjalnego pomieszczenia urządzonego w taki sposób, aby mogły odpocząć. W tych okolicznościach nawet wizyta lekarska w godzinach pracy nie stanowi problemu dla pracodawcy. Co ciekawe, niektórzy są w stanie zapewnić im transport do lekarza. Równie interesujące i zadziwiające jest to, że pracodawcy oferują też opłacenie udziału rodziców w zajęciach w szkole rodzenia. Zdarza się, że nawet ponoszą koszt porodu w prywatnej placówce.

Na jakie wsparcie ze strony pracodawcy mogą liczyć kobiety na macierzyńskim?

Kobiety wychowujące dzieci i jednocześnie pracujące, a przy tym będące na urlopie macierzyńskim, mogą niekiedy liczyć na dodatkowy płatny urlop. Niektóre firmy mamom w tym okresie zapewniają możliwość korzystania z firmowych narzędzi (komputer, telefon), czy służbowego samochodu. Kobiety, które po macierzyńskim powracają do swoich obowiązków, mogą skorzystać ze skróconego czasu pracy, przy zachowaniu standardowych zarobków. Dla nich przygotowano również specjalne pokoje, gdzie mogą nakarmić dziecko. W wielu firmach akceptuje się nawet przyprowadzanie dzieci do pracy. To w tym celu organizuje się specjalne kąciki zabaw.

Zobacz  Cudzoziemcy na rynku pracy

Jednym zdaniem, firmy – przede wszystkim te duże i szanujące swoich pracowników – zapewniają im coraz większe możliwości, a na szczególne traktowanie mogą liczyć kobiety, które chcą łączyć pracę zawodową i własny rozwój z wychowywaniem dzieci.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]