Elastyczny czas pracy w przedsiębiorstwie

Podziel się z innymi

Co to znaczy elastyczny czas pracy? Elastyczny czas pracy zakłada możliwość innej organizacji funkcjonowania firmy i harmonogramów osób zatrudnionych. Zgodnie z zasadami, które od 2013 roku uwzględnia prawo pracy, możliwe jest elastyczne regulowanie godzinami zatrudnienia i ich rozliczaniem.

Jeszcze kilkanaście lat temu w polskich firmach obowiązywały bardzo jasne i sztywne reguły w kwestii czasu pracy. 8-godzinny rytm dzienny i 40 godzin pracy tygodniowo na pełny etat i dziś jest normą w wielu przedsiębiorstwach. Są jednak sytuacje, kiedy taki system się nie sprawdza. W takich przypadkach kodeks pracy dopuszcza stosowanie luźniejszych zasad. Na czym polega elastyczny czas pracy?

W praktyce oznacza to, że okres rozliczeniowy godzin pracy może zostać wydłużony do 12 miesięcy, a harmonogram może być różny – np. w zależności od obłożenia pracą lub indywidualnych potrzeb pracowników.

Warto podkreślić, że elastyczny czas pracy nie oznacza, że przestają obowiązywać podstawowe zasady jego rozliczania, które zawiera kodeks pracy. W mocy pozostaje zasada związana z nieprzerwanym 11-godzinnym odpoczynkiem dobowym oraz 35-godzinnym nieprzerwanym odpoczynkiem raz w tygodniu.

Szkolenia z czasu pracy dla działów kadr

Ze względu na złożoność regulacji z zakresu czasu pracy oraz wiele niejasności związanych ze stosowaniem elastycznego czasu pracy warto rozważyć przeszkolenie działu kadr i płaz z przepisów Kodeksu pracy i innych przepisów z zakresu prawa pracy, aby firma nie była narażona na zakwestionowanie stosowanych zasad i rozliczeń przez Państwową Inspekcję Pracy bądź ZUS.

„Konsekwencją stwierdzonych nieprawidłowości może być nałożenie grzywny, ale również dokonanie przeliczenia składek ubezpieczeniowych, co może skutkować znaczącymi kosztami dla przedsiębiorstwa. Pamiętać przy tym należy, że niestety polskie prawo pracy należy do dziedzin prawa wyjątkowo często nowelizowanych, więc musimy być też przygotowaniu na cykliczne i stałe podnoszenie wiedzy pracowników w tym zakresie.” – mówi Anna Gajewska z firmy Harvest Group Poland.

Zobacz  Lepsza własna firma niż pewny etat

Szkolenia czas pracy czy szkolenia z wprowadzania elastycznego czasu pracy są na szczęście powszechnie dostępne na rynku, a ich ceny zaczynają się już od kilkuset złotych za dzień szkoleniowy.

Kiedy elastyczny czas pracy przynosi korzyści?

Korzyści z wdrożenia elastycznego czasu pracy mogą płynąć zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Ta metoda sprawdza się m.in.:

  • w branżach, w których występuje tzw. sezonowość – a więc tych, które odczuwają wzrost popytu na swoje produkty lub usługi w określonym momencie roku. Dzięki elastycznemu czasowi pracy można przedłużyć godziny pracy w newralgicznych miesiącach, a skrócić je w spokojniejszym okresie,
  • w firmach, które pracują w zadaniowym rytmie – wówczas można z pracownikiem np. ustalić, że sam wybiera on godziny swojej pracy, pod warunkiem trzymania się ogólnych wytycznych i realizowania powierzonych zadań w terminie,
  • jako narzędzie motywacyjne dla pracowników – elastyczny czas pracy sprawia, że osoba zatrudniona może pogodzić karierę zawodową z życiem osobistym czy nauką.

Dlatego coraz więcej firm decyduje się na uelastycznienie czasu pracy – z korzyścią dla atmosfery w organizacji i wyników finansowych.

Nasz wynik:
[Total: 3 Średnia: 5]