Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy problemem dla rządowych instytucji

Podziel się z innymi

Ostatnimi czasy sytuacja na polskim rynku pracy regularnie się poprawia. Okazuje się jednak, że nie wszyscy muszą być zadowoleni z takiego obrotu spraw. Problemy pojawiają się w rządowych instytucjach, które coraz częściej tracą specjalistów na rzecz prywatnych przedsiębiorców.

Choć mogłoby się wydawać, że poprawa sytuacji na rynku pracy może nieść ze sobą tylko pozytywne informacje, to rzeczywistość pokazuje, że nie do końca tak jest. Nowe wakaty i coraz wyższe zarobki na polskim rynku pracy spowodowały znaczny odpływ specjalistów z administracji rządowej do sektora prywatnego. Również osoby dopiero rozpoczynające swoje zawodowe kariery wolą podejmować pracę i rozwijać się w prestiżowych korporacjach niż w urzędach. Efekt? Ponad 500 wolnych, głównie specjalistycznych stanowisk pracy, do których podjęcia trudno znaleźć chętnych. Sytuacja ta spowodowała zamknięcie wielu działów w urzędach w całej Polsce i nie pomagają nawet zniżane wymagania w stosunku do kandydatów. Osoby, które początkowo wyrażają chęć pracy w urzędach, ostatecznie rezygnują po zapoznaniu się z potencjalnymi zarobkami. Kandydatów odstraszają też małe szanse na awans w strukturach urzędu. Na tym jednak nie koniec problemów. Również aktualnie zatrudnione w urzędach osoby w większości nie są zadowolone z warunków pracy i coraz śmielej zapowiadają protesty. Część pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w przyszłym tygodniu zamierza założyć żółte kamizelki, na których pojawić się ma hasło „Godna praca, dość jałmużny”. Względnie zadowoleni ze swoich zarobków mogą być natomiast pracujący w instytucjach rządowych informatycy. 29 maja 2018 roku rząd dodał do uprzywilejowanej grupy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Dzięki temu pensje osób zajmujących stanowiska kierownicze w tym miejscu wzrosły o połowę.

Mimo protestów i problemów z wypełnieniem wakatów trudno spodziewać się znaczących podwyżek dla urzędników, o ile w ogóle jakikolwiek nastąpią. Urzędnicy i ich pensje od dawna są drażliwym tematem w Polsce i ich podniesienie mogłoby się wiązać z mocną krytyką aktualnego rządu. Poza tym eksperci twierdzą, że urzędy i tak nie mają szans konkurować z rynkiem prywatnym w kwestii wysokości pensji. Szansę na poprawę aktualnej sytuacji widzą natomiast w zmniejszeniu czasu pracy urzędników, czy wprowadzeniu możliwości pracy zdalnej.

Nasz wynik:
[Total: 3 Średnia: 5]