Najlepsze zarobki niezmiennie w Warszawie

Podziel się z innymi

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, w rankingu najlepiej zarabiających województw w Polsce lideruje województwo mazowieckie. Na szarym końcu listy znajdują się województwa świętokrzyskie i małopolskie.

Badania z końca 2017 roku przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny potwierdzają obiegową opinię o tym, że najlepiej w Polsce zarabiają pracownicy w Warszawie. W województwie mazowieckim tylko 10% wszystkich zatrudnionych pracowników zarabia minimalną pensję krajową. Średnie zarobki zawyżają przede wszystkim dobrze wyszkoleni specjaliści zatrudnieni w centralach firm i instytucjach, a tych najwięcej jest w Warszawie podobnie jak przedsiębiorstw zagranicznych, w których pensje pracownicze są średnio o 64% wyższe niż w rodzimych firmach prywatnych. Nie bez znaczenia są również wysokie koszty życia, które w znacznym stopniu determinują wyższe zarobki. Najgorzej natomiast zarabia się w województwach świętokrzyskim i małopolskim. W obydwu województwach pracowników zarabiających krajowe minimum jest odpowiednio 18% i 17%. Ekspert Grzegorz Maliszewski podkreśla, że to, co wyróżnia te województwa spośród reszty, to ukierunkowanie na produkcje rolno-spożywczą cechującą się niską wydajnością, co w efekcie przekłada się na niższe pensje pracowników.

Warto również poruszyć kwestię zarobków w konkretnych branżach. Według statystyk GUS-u najgorzej w Polsce zarabiają ludzie pracujący w placówkach zakwaterowania (hotele, apartamenty, pensjonaty itd.) i gastronomii. Około 38% wszystkich osób w Polsce zatrudnionych w tej branży zarabia minimalną krajową, a część z nich  nawet mniej. Niewiele lepiej wygląda sytuacja osób pracujących w budownictwie, z których prawie jedna trzecia nie zarabia więcej od ustawowego minimum. Eksperci sądzą, że taka sytuacja jest spowodowana przede wszystkim dużym odsetkiem zatrudnionych w tej branży osób, nieposiadających wysokich kwalifikacji i wykonujących najprostsze czynności. Na trzecim miejscu w tej niechlubnej klasyfikacji znajdują się pracownicy zatrudnieni w handlu i firmach naprawiających samochody. Ze względu na rosnące znaczenie supermarketów wiele małych sklepów traci klientów, co przekłada się na ich mniejszą rentowność. To z kolei sprawia, że aby utrzymać się na rynku, muszą one zatrudniać pracowników za minimalną pensję. Szacuje się, że w handlu zatrudnionych jest około 22% takich osób, a średnie miesięczne zarobki w tej branży w 2017 roku wniosły 3716,51 brutto. Dla porównania w informacji i komunikacji (tak zwanym IT), czyli najprężniej rozwijającej się branży w Polsce średnie zarobki za 2017 rok wyniosły 7409,12 zł brutto miesięcznie.

Zobacz  Pracownicze plany kapitałowe - kompendium wiedzy.

Sprawdź także nasze oferty pracy w Warszawie 

Nasz wynik:
[Total: 3 Średnia: 5]