Biała lista podatników VAT

Podziel się z innymi

Biała lista podatników VAT — sprawdź status podatnika VAT, dowiedz się co zawiera wykaz rejestru VAT

Masz własną firmę i chcesz sprawdzić swojego kontrahenta? Pomoże ci w tym biała lista podatników VAT, koniecznie się z nią zapoznaj. Jeśli chcesz uniknąć sankcji za niewłaściwe uregulowanie podatku VAT, sprawdź również swoją firmę w wykazie. Dowiedz się więcej na temat listy i przeczytaj poniższy tekst:

  • Biała lista VAT — co to takiego, dla kogo jest dostępna
  • Biała lista podatników VAT — jakie informacje zawiera, co można sprawdzić na wykazie, czy można sprawdzić numery rachunków rozliczeniowych?
  • Biała lista podatników VAT — co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Biała lista VAT — co to takiego, dla kogo jest dostępna

Biała lista podatników VAT to nic innego jak zbiór informacji, służy do weryfikacji kontrahenta. Każdy może sprawdzić informację na białej liście VAT. Wykaz podatników VAT jest ogólnodostępny. Dla bezpieczeństwa i ochrony swojej  działalności gospodarczej powinieneś sprawdzać każdego kontrahenta na białej liście podatników VAT przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty na konto bankowe. Biała lista VAT pomoże Ci sprawdzić, czy dany kontrahent jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Białą listę podatników VAT używa się także do sprawdzenia, czy dane kontrahenta, które znajdują się na fakturze, się sprawdzają. By sprawdzić czynnego podatnika VAT, wystarczy numer identyfikacyjny REGON.

Biała lista podatników VAT — jakie informacje zawiera, co można sprawdzić na wykazie, czy można sprawdzić numery rachunków rozliczeniowych?

Biała lista VAT informuje nas o tym, czy adres siedziby kontrahenta jest zgodny z tym adresem, który widnieje na fakturze. Możesz także dowiedzieć się, jakie kontrahent posiada rachunki bankowe lub sprawdzić wykaz jego imiennych rachunków, sprawdzić, czy nie podał ci złego numeru rachunku bankowego. Rachunki rozliczeniowe są publikowane tylko w przypadku zarejestrowanych podatników VAT.  Dokonanie przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego grozi tym, że będzie trzeba dokonać jeszcze raz zapłaty za podatek VAT. Sankcja ta nie będzie dotyczyła firmy, gdy w ciągu 3 dni od wysłania przelewu poinformuje o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy. Na białej liście można sprawdzić także adres miejsca zamieszkania, imiona i nazwiska prokurentów, imiona i nazwiska osób wchodzących w skład prokurentów oraz osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu. numery identyfikacji podatkowej.

Biała lista podatników VAT — co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Białą listę podatników VAT sprawdza się na potrzeby podatku. Niewłaściwe opłacenie podatku VAT może skończyć się sankcją w przypadku zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Wyszukiwarka ta znajduje się na stronie internetowej Centralnej Ewidencji oraz Ministerstwa Finansów. Na białej liście możesz także sprawdzić swoją własną firmę, jeśli dane nie będą się zgadzać koniecznie, skontaktuj się z kimś, kto pomoże ci zaktualizować te informacje. Jest to bardzo ważne, by tego dopilnować i uniknąć sankcji. Jeśli jesteś podatnikiem VAT i posiadasz swój rachunek bankowy, powinieneś widnieć w białej liście podatników VAT. Jeśli jednak nie możesz znaleźć się w wyszukiwarce, upewnij się przede wszystkim czy rachunek rozliczeniowy jest założony do działalności gospodarczej. Jeśli tak sprawdź, czy zgłosiłeś ten rachunek bankowy do właściwego urzędu skarbowego. Jak jesteś pewny, że właśnie tak zrobiłeś, to znaczy, że wina leży po stronie banku, który nie przekazał numeru twojego rachunku do STIR. W tym przypadku jesteś zmuszony, by wyjaśnić ten problem w swoim banku. 

biała lista podatników vat
Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]