Studia podyplomowe czy kursy online? Co lepiej sprawdza się w branży UX?

Podziel się z innymi

Trudno wyobrazić dziś sobie efektywną stronę www czy aplikację, która nie została zaprojektowana pod kątem pozytywnych doświadczeń użytkownika. Wiele osób rozpoczynających karierę zawodową i tych, które chcą się przebranżowić, myśli o projektowaniu użyteczności. Co lepiej sprawdza się w tej dziedzinie – studia czy kursy ux?

Osoby, które jako pierwsze w Polsce wykonywały stosunkowo nowy zawód UX Designera, przeważnie uczyły się na własnych błędach, czerpały z doświadczeń przy projektowaniu stron www i wyznaczały standardy w tej dziedzinie. Dziś przyszli „uiksowcy” mają do wyboru studia podyplomowe lub kursy ux jak np. te oferowane przez UX Upgrade.

Studia czy kursy ux – jak wybrać?

Wybór sposobu kształcenia powinien być sprawą indywidualną, nikt bowiem nie stwierdzi w obiektywny sposób, że na uczelni nauczymy się więcej niż na kursie. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę naszą motywację, potrzeby oraz możliwości. Jakim budżetem dysponujesz? Ile dni lub godzin w tygodniu możesz poświęcić na naukę?

Możesz pozwolić sobie na długoterminowe zdobywanie wiedzy czy potrzebujesz szybkiego, intensywnego szkolenia, które pozwoli ci w krótkim czasie zdobyć nową pracę? Dopiero analiza tych elementów pozwoli ocenić, czy lepszym wyborem dla nas będą kursy ux, czy studia.

Studia podyplomowe UX – zalety i wady

Studia podyplomowe wydają się być dobrym sposobem na gruntowne zdobycie wiedzy z zakresu ux, zwłaszcza dla młodych osób, które dopiero planują swoją ścieżkę rozwoju. Dodatkowym atutem jest dyplom prestiżowej uczelni oraz stały i długofalowy kontakt z wykładowcami. Jednak to, co stanowi zaletę tej metody kształcenia, może być również jej wadą. Chodzi oczywiście o czas poświęcony na naukę.

Studia podyplomowe trwają minimum rok i wiążą się z dojeżdżaniem na zajęcia, a nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki tryb. Minusem jest również wysoki koszt takiego przedsięwzięcia oraz brak gwarancji na znalezienie pracy w zawodzie. Wybór odpowiednio przygotowanych studiów nie jest łatwy, a większość uczelni stawia na teorię i kładzie zbyt mały nacisk na praktykę, która w tym zawodzie jest po prostu niezbędna.

Kursy ux – zalety i wady

Niewątpliwymi zaletami kursów ux jest ich cena – w porównaniu do wydatku, jakim są studia podyplomowe, intensywność oraz nacisk na praktykę. Wadą może okazać się pobieżne podejście do tematu, brak indywidualnego podejścia do kursanta i przygotowania go do poszukiwania pracy.

Wybierając wartościowy kurs ux, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii: m.in. czy program pomaga zdobycie kwalifikacji do zawodu UX Desingera, czy pozwala na poznanie ścieżki procesu projektowego oraz zdobycie solidnych podstaw. Istotna jest również możliwość wzięcia udziału w projektach, które od razu można zawrzeć w swoim portfolio. Taką opcję zapewniają m.in. kursy oferowane przez UX Upgrade. Warto zapytać także organizatorów, w jaki sposób kurs przygotuje nas do wejścia na rynek pracy.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]