Doradztwo HR, czyli kiedy warto skorzystać z pomocy doświadczonej agencji rekrutacyjnej?

Podziel się z innymi

Korzystanie z różnego rodzaju usług doradczych jest dziś traktowane, jako standardowa inwestycja w rozwój biznesu. Żaden przedsiębiorca nie jest omnibusem i nie może w pełni kontrolować wszystkich procesów firmowych – nawet jeśli tak mu się wydaje. Jedną z tych usług, które mogą mieć największy wpływ na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa jest doradztwo HR. Świadczą je doświadczone agencje rekrutacyjne, specjalizujące się w obsłudze klienta biznesowego. Kiedy warto skorzystać z takiej usługi?

Kandydaci nie garną się do pracy w Twojej firmie?

Jest to typowy sygnał świadczący o tym, że potrzebujesz doradztwa HR. W ramach tej usługi doświadczona agencja rekrutacyjna przyjrzy się aktualnej strategii pozyskiwania pracowników i zaproponuje wprowadzenie w niej konkretnych modyfikacji. Bardzo dobrym pomysłem będzie również powierzenie rekrutacji agencji, dzięki czemu nie będziesz musiał się w to angażować osobiście – zaoszczędzisz czas oraz pieniądze, które dziś przeznaczasz na publikowanie nieskutecznych ogłoszeń.

Wiele firm jest w podobnej sytuacji. Ruszają z rekrutacją na różne stanowiska, po czym mijają tygodnie, a podań jest mało lub w większości pochodzą one od osób, które nie spełniają nawet podstawowych kryteriów. Zamiast kontynuować nieefektywne działania lepiej będzie skorzystać z profesjonalnego doradztwa HR.

Rosnące koszty zatrudnienia

Przy okazji sporządzania bilansu finansowego przedsiębiorstwa odkryłeś, że utrzymanie etatów kosztuje Cię coraz więcej, ale nie idzie za tym zwiększenie przychodów firmy? Jest to typowy problem, który powinien skłonić Cię do jak najszybszego skorzystania z doradztwa HR.

Rosnące koszty zatrudnienia przy braku rozwoju biznesu mogą świadczyć o tym, że niepotrzebnie tworzysz nowe etaty, które śmiało można byłoby zastąpić usługami zewnętrznymi świadczonymi w ramach outsourcingu. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz programistów, skoro ich realny wkład w funkcjonowanie firmy jest dość ograniczony. Może lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z outsourcingu IT wtedy, gdy takie wsparcie jest rzeczywiście potrzebne?

Agencja rekrutacyjna zwróci Ci na to uwagę podczas audytu HR i zaproponuje podjęcie działań zmierzających do zoptymalizowania kosztów i struktury zatrudnienia w firmie.

Niedostateczna efektywność zespołu

Przyczyn, dla których obecni pracownicy Twojej firmy nie wykonują swoich obowiązków z pełnym zaangażowaniem może być wiele. Pracodawcy często trudno jest znaleźć źródło problemu, ponieważ jest emocjonalnie związany zarówno z firmą, jak i tworzącymi ją ludźmi. W takich warunkach podejmowanie racjonalnych, często bolesnych decyzji jest sporym wyzwaniem.

I właśnie dlatego wymyślono doradztwo HR. Specjaliści z zakresu zarządzania zespołem wskażą błędy, które działają na pracowników demotywująco. Być może przyczyna leży po stronie tego, że obecna kadra firmy jest przeciążona obowiązkami, które należałoby przenieść poza strukturę firmy?

Doradztwo HR pozwala uzyskać przewagę nad konkurencją

Wynika ona z wdrożenia takich rozwiązań rekrutacyjnych, które umożliwią pozyskiwanie najlepszych pracowników zanim zwróci na nich uwagę Twoja konkurencja. W ramach doradztwa HR agencja może Ci zaproponować np. usługę headhuntingu, czyli aktywnego poszukiwania pracowników, szczególnie na stanowiska wymagające wysokich kwalifikacji zawodowych.

Jeśli do tej pory tacy pracownicy byli poza Twoim zasięgiem i bezsilnie obserwowałeś, jak znajdują zatrudnienie w konkurencyjnych firmach, to nie powinieneś składać broni. Nadal masz szansę, aby wzmocnić zespół dobrej klasy fachowcami, nawet jeśli nie możesz im zaoferować bezkonkurencyjnych warunków zatrudnienia. Temu właśnie służy headhunting, który jednak należy powierzyć ekspertom.

Brak silnej marki pracodawcy

To poważny problem, który zawsze będzie o sobie przypominać nie tylko na etapie rekrutacji, ale też zarządzania obecnym zespołem pracowników. To zrozumiałe, że każdy chce pracować w firmie mającej silną pozycję na rynku, będącej atrakcyjnym pracodawcą, stwarzającej warunki do rozwoju zawodowego. Nawet jeśli ten opis idealnie pasuje do Twojego przedsiębiorstwa, ale nikt o tym nie wie, to będzie Ci trudno zawalczyć o najlepszych kandydatów.

Współpraca z agencją rekrutacyjną może to zmienić. W ramach doradztwa HR agencja opracuje strategię budowania atrakcyjnej marki pracodawcy, co w przyszłości bardzo ułatwi Ci rekrutowanie najcenniejszych pracowników.

Nie masz już raczej wątpliwości, że doradztwo HR jest jedną z najlepszych inwestycji, jaką możesz poczynić z myślą o rozwoju Twojego biznesu. Więcej wartościowych wskazówek z zakresu rekrutacji pracowników i wzmacniania kadry firmy znajdziesz na blogu eksperckim http://www.rekrutacja-warszawa.pl.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]