Predyspozycje zawodowe dla osób z wadą wzroku

Podziel się z innymi

Sytuacja na rynku pracy osób niewidomych i niedowidzących jest trudna. Mimo to można zauważyć, że w ciągu ostatnich lat liczba osób z niepełnosprawnością wzrokową, które są aktywne zawodowo, zwiększyła się.

Polski Związek Niewidomych jest organizacją pozarządową pożytku publicznego. Mają ponad 55 tysięcy członków, jednak tylko kilka tysięcy jest aktywnych zawodowo. Przeraża ogrom przeciwności, z którymi muszą zmagać się takie osoby. Stale walczą o swoje miejsce w wielkiej maszynie rynku pracy. Można zauważyć, że mimo szeregu nieudogodnień, dzięki technologii, coraz łatwiej dopasować się im do wymagających warunków.

Wada a zawód

Przygotowaliśmy listę predyspozycji zawodowych podzieloną na konkretne wady wzroku. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę ze swoich ograniczeń i pracować w miejscu, gdzie wada wzroku nie będzie stwarzała zagrożenia dla innych. Świadomość mocnych i słabych stron, a także nie robienie czegoś na siłę sprawią, że życie zawodowe stanie się lepsze, a na pewno lepiej dopasowane.

Niewidomi – zawody, których wykonywanie może opierać się na pozostałych zmysłach, czyli praca w charakterze rehabilitanta, masażysty, muzyka, psychologa oraz prawnika.

Niedowidzący (słabo widzący) – wada wzroku, która jest niemożliwa do skorygowania, ale pozwala na orientację i kontrolę otoczenia, co oznacza, że niepełnosprawny może zarządzać grupą osób, ich pracą i postępami, jako kierownik lub kontroler.

Krótkowzroczność – oznacza wadę, którą można korygować szkłami minusowymi, ale przy dużej krótkowzroczności, czyli takiej powyżej 8 dioptrii, należy wykluczyć pracę połączoną z dużym wysiłkiem fizycznym oraz pracę na wysokości; złą opcją, nawet przy wadzie do 3 dioptrii, są zawody wymagające precyzji.

Nadwzroczność – wada, którą koryguje się szkłami plusowymi, podobnie jak w przypadku krótkowzroczności nie poleca się wykonywanie zawodów związanych z dużą precyzją.

Astygmatyzm – czyli wada, którą koryguje się szkłami cylindrycznymi; typowo, odradza się precyzyjne zawody oraz te, które wykonywane są na wysokości oraz wymagają obsługi maszyn w ruchu i prawidłowej oceny odległości.

Zaburzenie widzenia barw – daltonizm, protanopia, deuteranopia, tritanopia; należy wykluczyć zawody, które wymagają dobrego różnicowania barw, łączenia ich oraz oznaczania czegoś nimi, dlatego nie powinno pracować się w takich zawodach jak kucharz, krawiec, elektryk, informatyk, malarz czy fryzjer.

Zaćma – nie powinno podejmować się zawodów, które wymagają precyzji, różnicowania kształtów, liter oraz cyfr, a także widzenia obuocznego.

Jaskra – wyklucza pracę, która oznacza duży wysiłek fizyczny oraz pracę na wysokościach, złym pomysłem są także zawody wykonywane w zmiennym oświetleniu, przy promieniowaniu i te, które opierają się na skupieniu, precyzji i koncentracji.

Zapalenie spojówek – wada, która wyklucza pracę w warunkach sprzyjających uczuleniu, czyli w kurzu, dumie, pyle oraz przy zmiennych warunkach termicznych; przeciwwskazanie do obsługi maszyn i urządzeń w ruchu.

Praca prawnik czeka na Ciebie na https://www.jobforlawyer.pl

Niewidomi – zawody, których wykonywanie może opierać się na pozostałych zmysłach, czyli praca w charakterze rehabilitanta, masażysty, muzyka, psychologa oraz prawnika.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]