Wywiad. Jak zacząć pracę w IT?

Podziel się z innymi

W dzisiejszych czasach, praca w IT interesuje wielu młodych ludzi. Praca w IT to bardzo szerokie pojęcie i nie dotyczy tylko pracy programistycznej. Aby dowiedzieć sie czegoś więcej, w tym temacie, zaprosiliśmy do wywiadu CEO marki ByFehu Joanne Gizgier, która od wielu lat pracuje w branży i ma ogromne doświadczenie w tym temacie. Zapraszamy, do przeczytania rozmowy.

Jak to się stało, że zaczęłaś prace w IT?

Od ogromnej porażki. Tworzyłam wydarzenie medialne na 9,5 tysiąca osób, gdzie w takim przedsięwzięciu musi być wszystko dopięte na ostatni guzik. Wynajęłam agencję zewnętrzną do reklamy i kampanii online w czasach, kiedy nie było to jeszcze, tak bardzo skomplikowane jak teraz. Okazało się, że zawiedli technicznie na całej linii. Brak umiejętności, wiedzy od podstaw i prawidłowości, aż  po integrację platform zewnętrznych do sprzedaży biletów i innych. Wszystko wyglądało ładnie na wierzchu jednak nie generowało niczego, mimo ogromnych budżetów. Ten błąd kosztował mnie dużą stratą finansową, ale i otworzył zupełnie nowe drzwi. Z zawziętością postanowiłam nauczyć się wszystkiego od podstaw co dotyczy www, abym więcej, nie została oszukana, oraz abym miała pełną kontrolę. I tak krok po kroku, odkrywając świat, programowania, projektowania UX, technicznych aspektów SEO, i przede wszystkim kolejności, prawidłowości na których tak bardzo mi zależało, na zrozumieniu sposobów i działań świata cyfryzacji znalazłam ogromną nisze w budowaniu www, mianowicie brak jakości i skuteczności.

Ekspert IT

Czy pracując w IT można zachować work life balance?

Oczywiście, że tak. Dla nie zawsze kluczem do wszystkiego jest wiedza. Kiedy jest się pewnym swoich umiejętności i z przyjemnością je pogłębiasz każdego dnia, nikt nie jest w stanie wpłynąć na Twoje działania. Tylko Ty sam. Nikt nie jest wstanie wywrzeć na Tobie presję. Tylko Ty sam. I wtedy Ty sam ustalasz warunki, plan działań i sposób w jaki pracujesz czy prowadzisz firmę. Jasno określasz to w umowie czy OWU (ogólne warunki współpracy) i po prostu musisz wytrwać w tych postanowieniach. Działając w stylu, jakoś to będzie, nie będzie niczego.

Jak wygląda rozwój zawodowy w branży IT?

Tak naprawdę w każdym miejscu inaczej. Nie ma jednego przepisu. Każda agencja jest prowadzona na innych zasadach. Każda ma nacisk na inne składowe w tej branży. Zmieniają się narzędzia, sposoby rozwiązywania problemów od podstawowych po bardzo skomplikowane. Wkraczamy w 5G. Aplikacje są teraz na porządku dziennym. Już nie wyobrażasz sobie zakupów w Rossmanie bez apki, czy biegania bez liczenia tętna i km. Sklepy online zwyczajne już też przestają sprzedawać. I tutaj, aby być w tym samy miejscu trzeba biec ile sił.

Jakie trzeba mieć predyspozycje, cechy charakteru, aby rozpocząć prace w IT?

Zacznę od dokładności. Tutaj jej brak może kosztować Cię bardzo dużo. Od czasu, po pieniądze. Jeden błąd potrafi rozsypać cały projekt, więc lepiej wolniej, a dokładniej. I działa to niezależni od stanowiska jakie wybierzesz w IT, czy będziesz Koordynatorką projektów, projektantką UX i UI, menadżerką komunikacji, strategiem cyfrowym, programistką www (przód – tył), projektantką ruchu czyli od silników aplikacji / video / animacji / 3D .Ta zasada działa bezapelacyjnie. Na drugim miejscu wiedza i doświadczanie, dzięki niej jesteś w stanie nią żonglować, używać jak chcesz, poszerzać perspektywę i co najważniejsze nie dać się zamknąć w schematach. I na końcu wytrwałość. Nikt nie wie kim jesteś, co robisz i jak robisz dopóki nie zaczniesz o tym mówić, pokazywać. Nikt cię nie zauważy, jak będziesz bierną, ale z pewnością kiedy pokażesz, że umiesz szukać rozwiązań. Że kiedy myślisz inaczej, szerzej,  zobaczą to też inni. I pracuj nie dla pieniędzy. Projektuj nawet kiedy Ci za to nie płacą, w wolnym czasie, poszerzaj własne portfolio, ale nie kosztem innych. Buduj już swoją markę od dobrej strony. Czyli twórz dla wirtualnych klientów, a nie dla prawdziwych, którzy powierzają odpowiedzialność za swój biznes. I wtedy zaczniesz zarabiać. I pamiętaj o wyciąganie wniosków.

Ekspert IT

Jak zacząć pracę w branży, gdzie postawić pierwsze kroki?

Dla mnie od zawsze najważniejsze to rozumienia procesów jakie tam zachodzą i każdy z nich, lub wybrany doskonalić. Nie bać się. Zawsze mówię, że wszystko jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć o sposobach. Zacznij je poznawać. I nie ma znaczenia czy jesteś w podstawówce czy na studiach. Jaki masz wybór?

HTML za pomocą tego języka nadajemy określone znaczenie semantyczne na stronie dla elementów treści takich jak: nagłówki (H1 – H6), akapity tekstu, hiperłącza (linki), formularze i inne.

HTML5 wyróżnia go możliwość odtwarzania plików audio i wideo na stronach internetowych i  używanie grafik wektorowych jak SVG. bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek. Pozwala na optymalizację stron pod urządzenia mobilne. Jest przetwarzany przez wszystkie wyszukiwarki.

CSS nie jest językiem programowania, jest językiem arkuszy stylów. To język używany do opisu układu elementów na WWW. Definiuje parametry, takie jak rodzaj fontów, kolor tła, wyrównanie elementów i wiele innych.

JavaScript to język programowania, który pozwala monitorowanie na stronie uzupełniających elementów. W skutek czego strona nie tylko wyświetla informacje, ale również modyfikuje treści dostosowane do oczekującej sytuacji, jak interakcje, animacje, grafiki, video i wiele innych.

SQL to język zapytań, dzięki niemu tworzymy strukturę baz danych, pobieramy inforacje, modyfikujemy rekordy.

Python to interpretowany język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia, kładzie nacisk na czytelność kodu, zarówno na małą, jak i na dużą skalę. Uczy doskonałości.

PHP to skryptowy język programowania, pracuje po stronie serwera. Nadaje się do tworzenia złożonych aplikacji, zarządzających dużymi ilościami danych jak fora, portale systemów zarządzania treścią czy e-sklepami.

Projektowanie i prototypowanie, to ważny aspekt w tworzeniu www. Tutaj królują

Sketch edytor grafiki wektorowej przeznaczony na komputery firmy Apple głównie do projektowania interfejsów graficznych aplikacji i www.

Figma aplikacja umożliwia tworzenie i edycję zarówno rastrowej, jak i wektorowej grafiki we wspólnym polu roboczym

Adobe XD umożliwia projektowanie interaktywnych interfejsów www czy aplikacji.

Kończyć studia czy lepiej być samoukiem? Gdzie najlepiej zdobywać wiedzę?

To decyzja, która musi być zupełnie osobliwa. Znam ludzi bez wiedzy po studiach i arcymistrzów bez nich. Znam ludzi, którym brak studiów zabrał całą pewność siebie, mimo ogromnych umiejętności. Znam również takich, którym studia nałożyły klapki na oczy i nie widzą szerzej, co bardzo utrudnia współpracę i znam takich co rozpoczęli studia i je porzucili, i wybrali drogę zatrudnienia w różnych agencjach, doświadczenia, i kursów. Więc każdy powinien zdecydować sam, jak i wziąć za decyzję pełną odpowiedzialność.

Skąd czerpiesz wiedzę o różnych zmianach, nowościach technologicznych?

Polecam przede wszystkim książki tematyczne, czasopisma jak programistamag.pl, kursy np. scrum.org lub na ministryoftesting.com, warsztaty czy wydarzenia na gocarrots.org.

Co poradziłbyś osobom młodym stawiającym pierwsze kroki na rynku pracy, zainteresowanym karierą w IT?

Spróbuj i poczuj to. Bez strachu, dowiedz się czy IT będzie Twoim światem, czy będzie Cię napędzać do dalszych doskonaleń, pogłębiania wiedzy. Wypracuj swój własny proces działań, nauki, tak jak podczas uczenia się języków obcych. I zdecyduj czy chcesz uczestniczyć w zmienianiu i doskonaleniu świata. W tej branży jest dużo jest dużo miejsca dla każdego. Warunek jest jeden. Determinacja i nie osiadanie na laurach. I  świadomość, że strona www to narzędzie, które wymaga szeregu umiejętności na wielu polach i współpracy wielu specjalistów.

Patrząc z perspektywy czasu, co daje Wam praca w IT?

Dla mnie osobiście daje ogrom możliwości, rozwoju, poszerzania wiedzy. To potężne narzędzie cywilizacyjne nadające całą formę działań w digitalu. To połączenie twórczego myślenia z logicznym.  To kształtowanie przyszłości, dostosowanie jej do odbiorców, modelowanie wizji i założeń. A jednocześnie wzniosła twórczość i elastyczność w działaniu.

JOANNA GIZGIER jestem CEO w marce by Fehu

Hasło przewodnie jej marki: Dojrzałość biznesu, to niebagatelizowanie wartości jak rzetelność i zaopiekowanie. Strony, które żyją – zespół by Fehu

Jest związana z branżą IT od ponad 11 lat. Zajmuje się projektowaniem i budowaniem stron internetowych oraz e-sklepów, tworzę layouty w WordPress. Z rzetelnością dba o  działania SEO. Zajmuje się, także kwestiami związanymi z identyfikacją wizualną marki. Jest autorką hasła ,,Śmietnik internetowy” oraz szkoleń: “Twoje miejsce w sieci” czy “Firmowe błędy w poruszaniu się online”. Prowadzi konsultacje, które pomagają w rozwoju firmom online. Pracuje z pasją starając się realizować zobowiązania podjęte wobec klientów i czuję się odpowiedzialna za ich powodzenie. Swoje działania opiera na technikach quick wins i insights. Jak sama podkreśla: zamiast porażek zbieram doświadczenia. Zamiast ulegać schematom łamię zasady i znajduję szerszą perspektywę.

Co musisz wiedzieć o niej i by Fehu!
Zaprzyjaźnieni z:
Photoshop, Adobe XD, CorelDRAW, Figma, Sketch do HTML5, Blender, Gimp. Rozumiemy się nawzajem z WordPress, Page Builderami, Linux, PSD Adobe XD, Strony HTML, HTML 5, CSS 3, MySQL, RWD, SEO

Przyjaźnie owocują tym, że:
Profesjonalnie tworzy strony internetowe, e-sklepy, platformy streamingowe, blogi, portale. WordPress kocha ją ogromnie i cuda w nim może robić. Stworzyć dedykowane od zera lub naprawić niemądrze stworzone.

Uwielbia UI i UX:
UI_Designer – czyli projektowanie www techniczne interfejsów przez pryzmat: czego ludzie potrzebują podczas komunikacji z produktem?  UX_Designer  – czyli projektowanie stron poprzez aspekt emocjonalny jaki doświadczają po styczności z produktem.
Strona www: https://byfehu.art/

Wpisz w Google  #tykamrzetelnie #łamschematy, a my tam będziemy