Jak korzystać z dziurkacza?

Podziel się z innymi

Jak korzystać z dziurkacza?

Dziurkacz przestał być niezbędnym wyposażeniem biura, od kiedy dokumenty archiwizuje się na dyskach komputerowych, a nie w segregatorach. Mimo to nie znikł z urzędów i firm. Wręcz przeciwnie – na rynku dostępne są ulepszone i rozbudowane wersje dziurkacza. To wynalazek na tyle uniwersalny, że szybko znalazł zastosowanie także poza biurem – w pracach artystycznych, zabawie i hobby.

Kto wymyślił dziurkacz?

Obecnie w sprzedaży są zwykłe dziurkacze i ozdobne. Zwłaszcza oferta tych ostatnich jest imponująca. Zacznijmy jednak od przypomnienia, skąd wziął się dziurkacz. Narzędzie służy do robienia równych, okrągłych otworów w kartkach, które wpina się do segregatora. Dziurkacz opracowano w Niemczech pod koniec XIX wieku. Właściciel patentu na dziurkacz, Friedrich Soennecken, jest również wynalazcą segregatora. Bardziej poręczną wersję dziurkacza, zwaną konduktorską, służącą do ręcznego przebijania, np. biletów, wymyślił Amerykanin, Benjamin Smith. Jemu zawdzięczamy również wzbogacenie biurowego dziurkacza o pojemnik na konfetti, powstające w wyniku wycinania otworów.

Dziurkowanie ozdobne dla hobbystów

Dziurkacz zalicza się do wynalazków genialnych w swojej prostocie. Jego mechanizm wykorzystuje zasadę działania dźwigni. Bez wysiłku można robić szybko i łatwo otwory nie tylko w pliku kartek, ale również w innych materiałach, nawet w skórze czy blasze. Dziurkacze kojarzą się z biurową nudą, tymczasem są zwykłe dziurkacze i ozdobne, przeznaczone są dla hobbystów, np. pasjonatów scrapbookingu. Za pomocą dziurkaczy ozdobnych można robić dziurki o różnych kształtach: liści, kwiatów, motyli, jednorożców, babeczek, falbanek, gwiazdek, itp. W ozdobne wzory dziurkuje się nie tylko papier, ale też:

  • filc,
  • piankę,
  • folię,
  • tkaninę.

Istnieją nawet dziurkacze do robienia fantazyjnych etykiet. Wygląd dziurkaczy ozdobnych budzi zachwyt – producenci prześcigają się w formach, kolorach i funkcjonalnościach. Jak korzystać z dziurkacza – odpowiedź na to pytanie ogranicza jedynie wyobraźnia użytkownika. Przy pomocy dziurkacza ozdobnego można robić zaproszenia, serwetki, wyklejanki, kolaże, ozdoby na kubki, figurki, biżuterię, itp. Pole do popisu mają tutaj dzieci, dla których zabawa dziurkaczem ozdobnym to doskonałe zajęcie, ćwiczące zdolności manualne i kreatywność. 

Klasyczny dziurkacz w nowoczesnym wydaniu

Współczesne biurowe dziurkacze mogą przebić na raz od kilku do kilkudziesięciu kartek, a profesjonalne urządzenia introligatorskie z łatwością dziurkują nawet kilkaset arkuszy jednocześnie. Oprócz podstawowych wersji narzędzi producenci oferują dziurkacze wielootworowe, które dziurawią papier w więcej niż dwóch miejscach. Są też takie, w których można ustawić odstępy między dziurkami. W ofercie dostawców można spotkać dziurkacze do identyfikatorów. Ceny narzędzi wahają się od kilkudziesięciu złotych aż do kilku tysięcy za sprzęt do introligatorni. 

Dziurkacz miał usprawnić pracę biurową, ale okazał się narzędziem bardziej wszechstronnym, niż wyobrażali sobie jego wynalazcy. Świadczy o tym fakt, że dziurkacz ma się świetnie mimo postępującej digitalizacji, a sposobów na jego wykorzystanie jest coraz więcej.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]