Wszystko, co musisz wiedzieć na temat podatków w Niemczech

Podziel się z innymi

Dla wielu z nas kwestie podatkowe są bardzo skomplikowane. Wymagają znajomości często zmieniających się przepisów, które same w sobie bywają zawiłe. Problem staje się jeszcze większy, kiedy trzeba rozliczyć się z fiskusem poza granicami kraju.

Powodem wszelkich lęków związanych z systemem podatkowym jest zazwyczaj niewiedza. Co więcej, jeśli nie znamy swoich praw, podczas corocznego rozliczenia możemy okazać się stratni. Okazuje się, że czasami warto sprawdzić, czy za legalną pracę w Niemczech nie należy się nam zwrot.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku w Niemczech?

Podstawowym warunkiem uzyskania zwrotu podatku w Niemczech jest legalne zatrudnienie. Nawet jeżeli pracowaliśmy za zachodnią granicą tylko miesiąc, warto sprawdzić, czy możemy liczyć na zwrot. Wciąż sporą popularnością cieszą się prace sezonowe. W Niemczech kwota wolna od podatku w 2018 roku wynosiła 9000 euro, zatem większość osób pracujących przez miesiąc lub dwa może odzyskać całą składkę. Drugim wymogiem jest opłacenie wspomnianej składki przez pracodawcę. Ważną informacją, która często umyka osobom pracującym w Niemczech, jest fakt, że zwrot nie musi odnosić się jedynie do poprzedniego roku rozliczeniowego. Zgodnie z niemieckim prawem podatnicy mogą ubiegać się o zwrot podatku do czterech lat wstecz. Obecnie oznacza to, że możemy nawet otrzymać pieniądze za pracę wykonaną w 2015 roku. Jedyne ograniczenia dotyczą osób, które pracując na co dzień w Niemczech, mieszkają w Polsce. W takim wypadku stosowane jest tzw. ograniczone opodatkowanie. Korzystniejsze jest nieograniczone, ale wiąże się ze spełnieniem przynajmniej dwóch z trzech warunków:

  • przepracowanie co najmniej 183 dni w ciągu roku w Niemczech;
  • dochody niemieckie powinny stanowić co najmniej 90% dochodów osiągniętych w danym roku podatkowym;
  • dochody z innych krajów (poza niemieckimi) w danym roku nie mogą przekroczyć określonej kwoty.

Warto też zweryfikować, czy przysługują nam różnego rodzaju świadczenia socjalne w Niemczech. Chodzi np. o Kindergeld, czyli jeden z najpopularniejszych zasiłków wśród Polaków pracujących w Niemczech. Dla rodzin o niskich dochodach, gdzie dzieci mieszkają w jednym gospodarstwie domowym z rodzicami, przewidziane jest świadczenie Kinderzuschlag. Ponadto warto zapoznać się z warunkami zasiłku chorobowego, urlopu wychowawczego i dodatku mieszkaniowego.

Czas procedury i niezbędne formalności

Niemiecki urząd skarbowy ma około pół roku na rozpatrzenie decyzji od dnia złożenia deklaracji. W praktyce cała procedura trwa około 3–5 miesięcy. Wydłużyć ten czas mogą ewentualne błędy w dokumentach, dlatego coraz więcej osób korzysta z firm, które wyręczają ich w tego typu obowiązkach. Dla przykładu Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA pomaga odzyskać pieniądze ponad 250 tys. Polakom pracującym za granicami kraju. Średnia wartość zwrotu wynosi ok. 800 euro. Tak wysoka kwota wynika z faktu, że Niemcy pobierają jedne z najwyższych podatków w Europie. Jeżeli zdecydujemy się dokonać rozliczenia sami, należy złożyć podanie we właściwym urzędzie podatkowym, który wydaje nam decyzję o wymiarze podatku dochodowego. W tym dokumencie zawiera się kwotę zwrotu, która potem przelewana jest na konto bankowe podatnika. Aby jednak proces zakończył się pozytywnie, należy dopełnić odpowiednich formalności. Pierwszą jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa. Dokument ten powinniśmy uzyskać od pracodawcy. W przypadku, gdy nie otrzymaliśmy stosownego pisma podczas pracy za Odrą, pomocne mogą być firmy pomagające rozliczyć się z podatków za granicą – ściągną one za nas niezbędne dokumenty. Niemiecki fiskus wymaga również informacji o dochodach uzyskanych na terenie innych państw. W naszym przypadku chodzi o zaświadczenie UE/EOG. W tym miejscu należy pamiętać, że jeśli suma dochodów z obu krajów sprawi, że przekroczymy któryś z progów podatkowych, zamiast zwrotu może czekać nas nawet dopłata podatku dochodowego. Kolejnym krokiem jest wypełnienie niemieckich formularzy podatkowych. Im więcej szczegółowych informacji dostarczymy, tym większe jest prawdopodobieństwo uzyskania zwrotu podatku. Czasami możemy być też zobligowani do rozliczenia się z niemieckim fiskusem. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy otrzymamy wezwanie do rozliczenia się. W przeciwnym razie może zostać nałożona na nas grzywna wysokości 150 euro.

Szczegółów rozliczenia się z podatku za pracę w Niemczech jest więcej, dlatego warto uzupełnić wszystkie wiadomości. Dowiedz się więcej o zwrotach podatku z Niemiec, gdyż może się to okazać bardzo korzystne finansowo.