Urlop ojcowski cieszy się coraz większym zainteresowaniem

Podziel się z innymi

Jeszcze do niedawna to kobiety rezygnowały z pracy, przechodząc na urlop macierzyński, aby w tym czasie zająć się dzieckiem. Dziś coraz chętniej z tego typu przywilejów korzystają panowie. Udając się na tak zwany urlop ojcowski, mają szansę spędzić z dzieckiem trochę więcej czasu.

Jak kształtują się statystyki?

W styczniu tego roku na urlop ojcowski zdecydowało się 15 tys. ojców. Okazuje się, że to o 16 proc. więcej niż rok temu. W 2017 roku z tego świadczenia skorzystało 174 tys. mężczyzn. To oznacza, że jest to wynik o 20 proc. wyższy niż w ubiegłym roku. Wzrost liczby mężczyzn decydujących się na urlop ojcowski to bardzo pozytywna informacja. Wiele dobrego płynie z takiego obrotu sprawy. To skłania małżeństwa do posiadania większej liczby dzieci.

Ile trwa urlop ojcowski?

Urlop ojcowski trwa dokładnie dwa tygodnie. Co najważniejsze, jest pełnopłatny. Istnieje możliwość wykorzystania urlopu w całości lub też podzielenia go na pół po 7 dni. Mężczyzna ma szansę wykorzystać go do momentu ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Dlaczego tak naprawdę ojcowie decydują się na urlop? Wynika to prawdopodobnie ze świadomości, iż mają taką możliwość. Innym powodem są zmienione przepisy, które umożliwiają wykorzystanie urlopu po zakończeniu rodzicielskiego. Warto też dodać, że zmieniła się sytuacja na rynku pracy, a co za tym idzie, ojcowie chętnie korzystają z urlopu, nie obawiając się złej reakcji ze strony swojego szefa. Co ciekawe, badania wykazały, że tam, gdzie ojciec angażuje się w wychowywanie dziecka i się nim zajmuje, zmniejsza się ryzyko rozwodu.

Początkowo wiedza o urlopie ojcowskim była bardzo uboga. Dziś mężczyźni dobrze znają swoje prawa i co za tym idzie, chcą z nich korzystać. Z danych publikowanych w sieci wynika, że najczęściej panowie udają się na urlop ojcowski we wrześniu. Nieco mniejsza ich liczba w październiku. Z kolei najmniej ojców korzysta z urlopu w styczniu. Mimo to zainteresowanie tego rodzaju urlopem jest całkiem duże i jak się okazuje, wcale nie maleje.

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]