Umowa o pracę opiekunki seniora – na co zwrócić uwagę?

Podziel się z innymi

Podstawą zatrudnienia w Niemczech powinna być umowa. Jest ona dokumentem, który mówi o warunkach pracy, wysokości wynagrodzenia, obowiązkach i prawach obydwóch stron. Jej podpisanie leży więc w interesie i opiekunki i strony zatrudniającej. Zanim jednak pod dokumentem złoży się podpis, warto go dobrze przeanalizować i dokładnie przeczytać. Na co zwrócić uwagę? Jakie sformułowania powinny wzbudzić zaniepokojenie?

Po co opiekunce umowa?

Dobra umowa z agencją pracy daje poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje legalność zatrudnienia. To, dlatego szukając zgodnej z niemieckim prawem oferty pracy, warto sprawdzić, czy pracodawca gwarantuje umowę – bez jej podpisania nie warto rozpoczynać współpracy, czy to z pośrednikiem, czy też z osobą prywatną. Dobre praktyki wskazują, że umowa powinna być podpisana jeszcze przed wyjazdem do Niemiec, a opiekunka powinna móc zapoznać się wcześniej z dokumentem.

Co powinna zawierać dobra umowa o pracę dla opiekunki seniora?

Przede wszystkim dobra umowa musi jasno wskazywać, na jakiej formie zatrudnienia opiera się praca. Opiekunki zatrudnione w Felizajob mogą pracować w oparciu o trzy rodzaje umów: zlecenie, o dzieło i o prace. Te trzy formy zatrudnienia znacząco się od siebie różnią m.in. w zakresie sposobu rozliczania, prawa do płatnego urlopu, wyliczania nadgodzin. Felizajob daje też możliwość pracy w oparciu o samozatrudnienie, czyli własną działalność gospodarczą założoną w Polsce lub w Niemczech. Analizując umowę i jej typ koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma w niej zapisów, które dotyczą innych form zatrudnienia.

Oprócz formy zatrudnienia bardzo ważną kwestią w umowie są finanse. Dokument obowiązkowo musi zawierać paragraf mówiący o wysokości wynagrodzenia – podana kwota powinna być konkretna, wyrażona w netto i brutto. Oprócz tego jasno musi być wskazany termin wypłaty i ewentualne konsekwencje wynikające z jego przekroczenia. Pozostając jeszcze w kwestiach finansowych, warto sprawdzić, czy agencja nie wpisała do umowy kar pieniężnych dotyczących np. zakazu konkurencji.

Wysokość wynagrodzenia najczęściej uzależniona jest od zakresu obowiązków. Te muszą być wyszczególnione w podpisywanym dokumencie, najlepiej szczegółowo omówione – to z nich opiekunka będzie szczegółowo rozliczana. Dobrze jest też od razu ustalić, na jakiej zasadzie płatne będą nadgodziny lub dodatkowo zlecane zadania, a także zapisać warunki dni wolnych, urlopów i kosztów powrotu do kraju.

W umowie dla opiekunki seniora w Niemczech bardzo ważnym punktem jest również ten mówiący o ubezpieczeniu medycznym. Dobrze jest dokładnie sprawdzić, jaki pakiet proponuje pracodawca i co on obejmuje.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]