Jak skutecznie znaleźć pracę w Jaworznie?

Podziel się z innymi

Choć dzięki internetowi możemy wygodnie przeglądać setki ogłoszeń o pracę w jednym miejscu, to znalezienie zatrudnienia wciąż może okazać się trudnym wyzwaniem. Dotyczy to nie tylko mniejszych miejscowości, ale też nawet większych miast. Można w nich łatwo znaleźć ciekawe oferty pracy, ale konkurencja jest bardzo duża, przez co trzeba umieć skutecznie wyróżnić się z tłumu kandydatów. Jak znaleźć pracę w Jaworznie? Co musisz wiedzieć, składając CV do potencjalnego pracodawcy?

Sytuacja na rynku pracy w Jaworznie

Sytuacja na rynku pracy jest dużo lepsza, niż jeszcze kilkanaście lat temu, gdy stawki były niskie, a konkurencja ogromna. W dzisiejszych czasach mówi się o rynku pracownika, szczególnie w niektórych branżach, gdzie doświadczenie i kwalifikacje są na wagę złota.

Dotyczy to nie tylko największych polskich miast, ale też Jaworzna. W mieście działa wiele firm z różnych branż, a niektóre oferują zatrudnienie w ciekawych, niezbyt popularnych zawodach. Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że każda osoba szukająca zajęcia znajdzie coś dla siebie, niezależnie od posiadanego wykształcenia czy doświadczenia.

Warto przy tym pamiętać, że nawet przedstawiciele najlepiej opłacanych zawodów muszą przejść przez wymagający, czasochłonny proces przeglądania ogłoszeń i wysyłania zgłoszeń. Jak zwiększyć szansę na otrzymanie pracy?

Im więcej, tym lepiej, czyli wysyłanie ogłoszeń

Ilość rzadko kiedy idzie w parze z jakością – ale w przypadku poszukiwania pracy warto postawić na tę pierwszą. Twoim pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, jakie ogłoszenia o pracę w Jaworznie są aktualnie dostępne. Wybierz wszystkie oferty, którymi jesteś wstępnie zainteresowany, a następnie przeprowadź selekcję. Zostaw tylko te ogłoszenia, których warunki ci odpowiadają. W końcu nie ma sensu marnować czasu na ofertę, której i tak nie przyjmiesz.

Co warto wiedzieć przed złożeniem CV do pracodawcy?

Przejrzałeś już wszystkie aktualne ogłoszenia o pracę i wybrałeś te, które cię interesują. Co dalej? Oczywistym krokiem jest złożenie CV, ale zanim to zrobisz, koniecznie zapoznaj się z każdym ogłoszeniem. Większość z nich zawiera jedynie podstawowe informacje na temat stanowiska oraz warunków pracy, ale z niektórych dowiesz się ciekawych szczegółów.

Zwróć uwagę na to, czego wymaga pracodawca i postaraj się przygotować CV specjalnie pod kątem każdego ogłoszenia. Nie powinno ci to zająć więcej niż kilka minut, a rekruterzy na pewno docenią włożony wysiłek i chętniej zaproszą cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Pamiętaj też o tym, że większość rekruterów patrzy tylko i wyłącznie na CV. Włóż w nie wiele wysiłku i dopracuj nie tylko sam tekst, ale też warstwę graficzną. Wpisz do niego najważniejsze informacje na temat swojej osoby. Skup się na doświadczeniu oraz wykształceniu, bo to najbardziej interesuje rekruterów, ale nie bój się napisać o kursach, zainteresowaniach czy nietypowych umiejętnościach. Badania wykazały, że rekruterzy preferują kandydatów, którzy są w jakiś sposób nietypowi i po prostu ciekawi.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dostałeś zaproszenie na jedną lub kilka rozmów kwalifikacyjnych? To świetnie, ale możesz osiąść na laurach. Musisz dobrze przygotować się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Przecież to właśnie od rozmowy kwalifikacyjnej zależy to, czy ostatecznie dostaniesz ofertę zatrudnienia. Jak przygotować się do spotkania z rekruterem?

W dzisiejszych czasach większość firm odchodzi od sztywnych dress code’ów, które obowiązują już tylko w wybranych branżach lub na naprawdę wysokich stanowiskach. Mimo to na rozmowę kwalifikacyjną warto ubrać się elegancko, ale nie nadmiernie oficjalnie. W trakcie spotkania zachowaj spokój i zawsze mów szczerze.

Niektórzy rekruterzy starają się zaskakiwać kandydatów nietypowymi pytaniami czy zadaniami rekrutacyjnymi – bądź gotowy na różne niespodzianki. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna działa w obie strony. Pracodawca rekrutuje ciebie, ale też i ty rekrutujesz pracodawcę – jak jakaś część ogłoszenia o pracę jest niejasna, to nie bój się o nią zapytać. W końcu kto pyta, nie błądzi!

Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, znalezienie pracy w Jaworznie nie powinno okazać się aż tak trudne. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ogłoszeń na Gowork, nawet gdy już znajdziesz zatrudnienie. Kto wie, może w serwisie pojawi się wymarzona oferta pracy? A takiej okazji lepiej nie stracić!

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]