Rekrutacja przez Skype

Podziel się z innymi

Nowoczesne technologie i rozwój cywilizacyjny pozwalają nam na wiele ułatwiających życie rozwiązań, które jeszcze niedawno nie był nawet w sferze marzeń. Jednym z nich jest wykorzystanie internetu i wideorozmów do przeprowadzania rekrutacji na stanowisko pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna przez internet pozwala sięgać potencjalnym pracownikom po stanowiska w innych miastach czy państwach bez konieczności dalekiego wyjazdu. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, szczególnie, gdy rozpoczynamy poszukiwania pracy i musimy liczyć się z pewną liczbą odmów. Rekrutacja przez komunikator nie jest jednak zwykłą pogawędką prosto z łóżka, w wygodnym dresie i z przekąską obok. Wychodząc naprzeciw wszystkim, którzy będą mieć takie doświadczenie w swoim życiu, przygotowaliśmy kilka przydatnych rad.

Profil Skype

Nie każdy posiada profil komutatora Skype, ale w przypadku propozycji rozmowy w ten sposób musi zdawać sobie sprawę, że zostanie zmuszony do założenia go. To nic trudnego, zajmie kila minut, a z rozmowy nie sposób zrezygnować. Propozycja zmiany formy rekrutacji może zostać źle odebrana. Założenie nowego profilu może okazać się także konieczne, w przypadku, gdy nazwa użytkownika jest nieprofesjonalna. Nick rodem z podstawówki może skutecznie zniechęcić, a wręcz przekreślić szanse na pracę. Najlepiej widzialne są, jak w przypadku maili, nazwy składające się z imienia i nazwiska lub inicjałów.

Termin

Zwyczajowo rozmowy kwalifikacyjne odbywają się w godzinach pracy danej firmy. W przypadku rekrutacji z innego państwa trzeba dokładnie sprawdzić czas i porównać strefy czasowe, żeby nie było pomyłek. Ze względu na własny komfort najlepsze są godziny, gdy w domu nie ma pozostałych domowników i można liczyć na względny spokój.

Otoczenie

Miejsce rozmowy powinno być ciche i schludne. Oprócz potencjalnego kandydata do pracy. rekturer nie powinien widzieć zbyt wielu rzeczy, także żeby go nie rozproszyć, ale też nie pozwolić na krępujące pytania. Najlepiej sprawdzi się goła ściana. Większość rozmów odbywa się w domu i warto postarać się, żeby kwalifikacja nie miała takiego domowego klimatu. Ma być profesjonalnie, dlatego trzeba zadbać także o światło. Powinniśmy być oświetleni z przodu, najlepiej światłem dziennym. W przypadku braku takiej możliwości światło sztuczne musi być równomiernie rozłożone, o barwie neutralnej albo zimnej.

Zobacz  Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Ubiór

Najprostsze i najlepsze podejście to ubiór taki sam, jak na rozmowie kwalifikacyjnej twarzą w twarz. Trzeba być eleganckim, czystym i schludnym. Można spotkać się z opinią, że należy zadbać tylko o górną część garderoby, ale może to prowadzić do niekomfortowych wpadek. Nikt nie chce zaprezentować wyciągniętych dresów czy sportowych spodenek podczas zmiany pozycji czy potrzeby przyniesienia czegoś. Zresztą, nawet z psychologicznego punktu widzenia, pełny wyjściowy strój jest lepszy, ponieważ sprawia, że czujemy się profesjonalnej, pewniej i mamy większą świadomość ważnego wydarzenia.

Sprawdzian

W celu sprawdzenia, jak sobie radzisz, ale przede wszystkim, jak wyglądasz dla osoby po drugiej stronie internetu, zrób próbę. Poproś znajomego o zrzut ekranu rozmowy, dzięki czemu będziesz mieć większą świadomość. Druga osoba może też być bardziej krytyczna i zauważyć coś, co sam przeoczyłeś, a jest w złym guście.

Unikaj!

Nigdy nie szukaj odpowiedzi na pytania rekrutera w internecie. Jest to łatwe do zauważenia i świadczy o braku szacunku i taktu. Trzeba odpowiadać z głowy, wyrażać własne opinie, ewentualnie przygotować się wcześniej, analizując najczęściej pojawiające się podczas rekrutacji pytania. Głupi odruch otworzenia wyszukiwarki i wpisania hasła może przynieść nam wyłącznie negatywne skutki.

Możliwość trzymania przed sobą notatek to duży plus rozmowy przez Skype, ale trzeba umiejętnie się nimi posługiwać. Nie możesz machać nimi na lewo i prawo, trzymać wysoko uniesione lub nisko na kolanach, ponieważ podczas spoglądania na nie zrobisz złe wrażenie. Notatki mają być pomocą i ułatwieniem, a nie odpowiedzią na każde potencjalne pytanie.

Bądź niewidoczny. Nachalny kolega na czacie czy wściekle wibrujący telefon obok głośnika nie wyglądają dobrze i rozproszą obie strony. Postaraj się także wyłączyć wszystkie programy, które mogą nagle mieć ochotę na przypomnienie o sobie.

Tak, jesteś w domu, rekturer o tym wie, ale musisz pamiętać, by być pod każdym względem profesjonalny. Jesteś w sytuacji biznesowej, może decydującej o twoje przyszłości, dlatego nie prezentuj swojej przestrzeni, nie kręć kamerą i nie wołaj ukochanego zwierzaka na kolana.

Zobacz  Pochwal się swoim życiorysem. Jak przygotować wyróżniające się CV?

Pomogliśmy? Powodzenia i do dzieła!

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]