Pracownicy na wagę złota. Spory wzrost wynagrodzeń w 2018 roku.

Podziel się z innymi

O ponad 7% wzrosły wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim roku. Eksperci zapowiadają, że podobnie wynagrodzenia mogą urosnąć również w roku bieżącym.

4852 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w roku 2018. Najbardziej pensje urosły w górnictwie węglowym, bo aż o 12,5% w stosunku do roku poprzedniego. Jest to związane z podwyżką cen węgla i idącym za tym zyskiem, jakie zanotowało górnictwo (ponad miliard złotych) pomimo spadku produkcji. Zaraz po górnictwie pensje najbardziej urosły w przemyśle farmaceutycznym, który w roku 2018 zanotował ponad miliardowy zysk, a pracownicy zarabiali tam średnio o 10,3% więcej niż w roku poprzednim. Zadowoleni ze wzrostu swoich zarobków mogli być również pracownicy przemysłu spożywczego, których pensje wzrosły o 9,9%. Wzrost pensji w tej branży jest ściśle związany z rosnącym popytem na pracę. Pracodawcy zdecydowali się na podwyżki w obawie przed utratą pracowników, którzy mogliby zamienić trudną pracę przy produkcji żywności, na pracę w innej branży również niewymagającej od nich specjalistycznych kompetencji. W tym przypadku jednak należy podkreślić, że średnie wynagrodzenie w przemyśle spożywczym nie jest zbyt wysokie (4122 zł brutto miesięcznie) więc podwyżki i tak były sporo mniejsze niż choćby w omawianym wcześniej górnictwie (8321 zł brutto miesięcznie). Na 4 miejscu znalazł się przemysł tekstylny ze wzrostem wynagrodzeń na poziomie 8,9%, choć i tak znajduje się on wśród najgorzej opłacanych branż ze średnią miesięczną pensją na poziomie 3518 zł brutto. Niskie zarobki w przemyśle odzieżowym, to jednak tendencja charakterystyczna nie tylko dla rynku Polskiego, ale dla wszystkich państw europejskich i utrzymuje się ona od wielu dekad. Pierwszą piątkę zamyka budownictwo, w którym wynagrodzenia wzrosły o 8,1% i jest to ściśle powiązane z rekordowym wzrostem inwestycji w tej branży. W zeszłym roku wybudowanych zostało około 185 tys. mieszkań i jest to najlepszy wynik od 1989 roku.

Zobacz  Wizy dla Ukraińców zniesione!

Eksperci prorokują, że w bieżącym roku wynagrodzenia mogą zanotować podobny wzrost. Wszystko przez podwyżkę płacy minimalnej i zmiany demograficzne powodujące deficyt pracowników, przez co stają się oni coraz bardziej cenni dla pracodawców.

Oblicz wynagrodzenie brutto lub netto z naszym kalkulatorem pensji.

Nasz wynik:
[Total: 3 Średnia: 5]