Praca w Polsce dla młodych

Podziel się z innymi

Czy trudno jest znaleźć swoją pierwszą pracę? W jakich branżach jest najwięcej ofert?

Często jest tak, że pracodawcy wymagają młodego wieku, wysokich kwalifikacji oraz bogatego doświadczenia. Jest to sytuacja patowa, szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Trudno jest konkurować z kandydatami, którzy nie wymagają już szkoleń, czasu na adaptację i szybko zaczną realizować swoje obowiązki. Jak zatem wybrnąć z tego trudnego położenia, by rozpocząć swoją ścieżkę kariery?

Dobra sytuacja na rynku pracy

Aktualnie na korzyść wszystkich szukających zatrudnienia działa fakt, że z roku na rok maleje stopa bezrobocia i z każdym dniem przybywa nowych ofert. W 2019 mamy w kraju poniżej 6% osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Jest to niezwykle zadowalająca liczba, szczególnie porównując z rokiem 1990, kiedy to 20% osób w wieku produktywnym nie miało posady. W obliczu takich statystyk, pracodawcy mają świadomość, że muszą czasem ograniczyć swoje wymagania do minimum. Coraz chętniej zatem przyjmują osoby młode, które jeszcze nigdzie nie pracowały lub takie, które chcą zacząć się realizować w zupełnie innej branży niż dotychczas. Firmy nastawione są na szkolenia i kursy, zatem ważniejsze niż doświadczenie są dla nich predyspozycje do pracy w danym zawodzie.

Oferty pracy dla młodych

Najbardziej popularnym i najprostszym sposobem szukania pracy, jest śledzenie ogłoszeń i zgłaszanie swojej kandydatury przez internet. Sieć pełna jest dziś portali z ofertami. Jeśli dopiero skończyłeś szkołę, zobacz propozycje na jobsora. Wybierz miasto, region, w którym chcesz pracować, a także branżę, która Cię interesuje i jest zgodna z Twoim wykształceniem. Największe zapotrzebowanie na pracowników jest aktualnie w sektorze budowlanym, a także transportowym (TSL). Młodych ludzi chętnie zatrudniają korporacje pełniące usługi outsourcingowe typu księgowość, obsługa klienta, IT. 

Dobra prezentacja

Jako osoba, która nie ma doświadczenia, musisz zabłysnąć czymś innym. Dopracuj swoje CV i zaprezentuj się jako ktoś pewny swojej wartości. Jeśli masz jakąś wadę i nie możesz jej zmienić, przekuj ją w zaletę. Fakt, że dopiero rozpoczynasz karierę może być dla pracodawcy niezwykle korzystny, będziesz bowiem uczył się i dbał o realizację założeń znacznie bardziej sumiennie niż inni.

Zobacz  Elastyczny czas pracy w przedsiębiorstwie


Nasz wynik:
[Total: 2 Średnia: 5]