Praca w Polsce dla młodych
Czy trudno jest znaleźć swoją pierwszą pracę? W jakich branżach jest najwięcej ofert?
Często jest tak, że pracodawcy wymagają młodego wieku, wysokich kwalifikacji oraz bogatego doświadczenia. Jest to sytuacja patowa, szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Trudno jest konkurować z kandydatami, którzy nie wymagają już szkoleń, czasu na adaptację i szybko zaczną realizować swoje obowiązki. Jak zatem wybrnąć z tego trudnego położenia, by rozpocząć swoją ścieżkę kariery?
Dobra sytuacja na rynku pracy
Aktualnie na korzyść wszystkich szukających zatrudnienia działa fakt, że z roku na rok maleje stopa bezrobocia i z każdym dniem przybywa nowych ofert. W 2019 mamy w kraju poniżej 6% osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Jest to niezwykle zadowalająca liczba, szczególnie porównując z rokiem 1990, kiedy to 20% osób w wieku produktywnym nie miało posady. W obliczu takich statystyk, pracodawcy mają świadomość, że muszą czasem ograniczyć swoje wymagania do minimum. Coraz chętniej zatem przyjmują osoby młode, które jeszcze nigdzie nie pracowały lub takie, które chcą zacząć się realizować w zupełnie innej branży niż dotychczas. Firmy nastawione są na szkolenia i kursy, zatem ważniejsze niż doświadczenie są dla nich predyspozycje do pracy w danym zawodzie.
Oferty pracy dla młodych
Najbardziej popularnym i najprostszym sposobem szukania pracy, jest śledzenie ogłoszeń i zgłaszanie swojej kandydatury przez internet. Sieć pełna jest dziś portali z ofertami. Jeśli dopiero skończyłeś szkołę, zobacz propozycje na jobsora. Wybierz miasto, region, w którym chcesz pracować, a także branżę, która Cię interesuje i jest zgodna z Twoim wykształceniem. Największe zapotrzebowanie na pracowników jest aktualnie w sektorze budowlanym, a także transportowym (TSL). Młodych ludzi chętnie zatrudniają korporacje pełniące usługi outsourcingowe typu księgowość, obsługa klienta, IT.
Dobra prezentacja
Jako osoba, która nie ma doświadczenia, musisz zabłysnąć czymś innym. Dopracuj swoje CV i zaprezentuj się jako ktoś pewny swojej wartości. Jeśli masz jakąś wadę i nie możesz jej zmienić, przekuj ją w zaletę. Fakt, że dopiero rozpoczynasz karierę może być dla pracodawcy niezwykle korzystny, będziesz bowiem uczył się i dbał o realizację założeń znacznie bardziej sumiennie niż inni.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.
Wszystko bardzo ładnie, niestety jest pewien minus: nie opłaca się pracować w Polsce.
Jak zauważyłeś autorze: primo budowlanka, secundo transport. Niewiele osób ma tak niskie ambicje, być może kierowca zarabia dobrze, ale ktoś wybierając studia ma pewne oczekiwania. Podobnie ma się rzecz z outsourcingowymi „agencjami”, celowo używam tego słowa bo opinie o firmach z tej branży są nienajlepsze. Praca w wielu wypadkach jest ogłupiająca, oferowanie 8h pod rząd zakupu obligacji GetBacka, gdzie uczciwy człowiek po pierwszym dniu dostanie zawału. Okej wyolbrzymiam, nie zmienia to jednak faktu, że w większości ofert pracodawca nie podaje nawet wynagrodzenia, kusi zaś benefitami, nie wspomina się o ścieżce awansu itp. Trochę nam jeszcze brakuje by pracownik był traktowany jak człowiek, szczególnie ten młody. Inna rzecz, ze młodzi to….. 3 gatunek w porównaniu z tym 1990 rokiem.
Pozdrawiam Hejdzio, moderator z forum praca
Hejdzio przy większości możemy się podpisać, ale. Przyznaj, że mimo wszystko widać pewne zmiany na przestrzeni tych wszystkich lat. Pracownik powoli zostaje doceniony. Fakt, że daleko nam jeszcze do innych krajów, ale aktualny rynek powoli buduje świadomość pracodawców. Miejmy nadzieję, że niebawem będzie jeszcze lepiej!