Napisz najlepsze podanie o podwyżkę!

Podziel się z innymi

Powiedzmy sobie szczerze – rozmowa odnośnie podwyżki w cztery oczy z prezesem to najlepsza możliwa opcja. Dyskusja i dialog to okazja do uzupełnienia argumentów przemawiających za wyższym wynagrodzeniem, jeśli pracodawca będzie miał jakieś wątpliwości. Kiedy jednak nie ma innego wyjścia ze względu przepisy lub nie jesteśmy w stanie pokonać wewnętrznych oporów przed rozmową, wybierzmy drogę podania. Wtedy zaś zadbajmy o jego odpowiednią formę.

W podaniu powinno znaleźć się kilka zawsze wymaganych informacji. Są to:

Tytuł pisma – „podanie o podwyżkę wynagrodzenia”

Imię i nazwisko

Miejsce i data sporządzenia pisma

Aktualne stanowisko

Dane przełożonego oraz przedsiębiorstwa

Uzasadnienie

Odręczny podpis

W samym piśmie powinniśmy opierać się na udokumentowanych faktach dotyczących takich kwestii jak staż pracy, osiągane rezultaty czy posiadane kwalifikacje. W tym celu pomocne mogą się okazać wszelkie dyplomy, certyfikaty i wszelkie rzeczowe informacje poświadczające nasze osiągnięcia. Unikajmy z kolei próśb, za którymi nie idą żadne argumenty, wskazywanie złego stanu finansowego czy posiadanie kredytów i długów. Podanie o podwyżkę to nie jałmużna i próba wzbudzenia litości. To uczciwa nagroda za dobrą, skuteczną pracę i nasze osiągnięcia. W żadnym wypadku nie groź zmianą pracy lub nie powołuj się na zarobki innych osób, pisząc bezpośrednio o personaliach – zazwyczaj pensje innych są utajnione, więc może zostać to odebrane bardzo źle.

W podaniu warto umotywować swoją prośbę opierając się na szerokodostępnych w internecie informacjach o zarobkach na analogicznym dla naszego stanowisku. Zarabiasz mniej niż inni w Polsce w miastach o podobnej wielkości? Twoje zarobki są niższe od współpracowników z tego samego przedsiębiorstwa? To dostateczny argument do tego, by spróbować zawalczyć o lepsze pieniądze dla siebie.

Zmiany kadrowe w przedsiębiorstwie bardzo często wiążą się z przeorganizowaniem całej pracy. Możliwe więc, że na twoje barki spadły dodatkowe obowiązki. To również dobry moment na to, aby w związku z tym postarać się o podwyżkę. Wspomnij o tym w podaniu.

Stale podnosisz swoje kwalifikacje? Awansujesz w strukturach firmy? Jesteś bardzo dobry w tym co robisz? Nawet jeśli nie wiąże się to z awansem, ale twoje doświadczenie predysponuje cię do tego, by udzielać innym rad, z czego pozostali współpracownicy skwapliwie korzystają, to czas zatroszczyć się o swoje finanse. Wystąpienie z prośbą o podwyżkę będzie całkowicie naturalne.

Najbezpieczniej pod każdym względem będzie jeśli poprosisz o podwyżkę w wysokości 10 – 15% od swojego dotychczasowego wynagrodzenia. Taka kwota nie powinna zbytnio nadwyrężyć budżetu pracodawcy i nie powinien odnieść wrażenia, że żądasz za dużo.

Powodzenia!