Kariera w branży budowlanej – od stażysty do kierownika kontraktu

Podziel się z innymi

Czy studia związane z budownictwem to nadal opłacalny kierunek? Aktualna sytuacja rynkowa pokazuje, że w Polsce jest jeszcze mnóstwo pracy związanej z publicznymi i prywatnymi inwestycjami. Sprawdź, jakie perspektywy zapewnia branża budowlana i w jakim kierunku możesz rozwijać swoją karierę! Przeczytaj ten artykuł!

Aktualny trend w budownictwie – sektory prywatne i publiczne

Da się zauważyć, że najpopularniejsze obecnie realizowane inwestycje mają związek ze wznoszeniem:

  • domów jednorodzinnych;
  • obiektów handlowych;
  • biurowców;
  • budynków wielofunkcyjnych;
  • dróg.

Spotykane w internecie oferty pracy w budownictwie koncentrują się właśnie wokół ww. inwestycji. Jeśli uważnie się im przyjrzysz, dostrzeżesz, że na każdej z nich potrzebny jest wykwalifikowany Kierownik Budowy. Oprócz niego zatrudnienie znajdzie również Inżynier Budowy, Majster Budowy i Kierownik Robót. Jak możesz zostać jednym z nich?

Studia wyższe furtką do kariery w budownictwie

Droga każdego nowego Kierownika Budowy rozpoczyna się w tym samym miejscu – na studiach kierunkowych. Budownictwo umożliwia zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy, która jest potem niezbędna do nadzorowania poszczególnych etapów prac. Aby zdobyć stopień inżyniera, będziesz musiał odbywać praktyki w przedsiębiorstwach zajmujących się np. generalnym wykonawstwem. W ten sposób najłatwiej jest sprawdzić, jak realizowane są poszczególne odcinki inwestycji. Student ma też bardzo dużą szansę na znalezienie stałego zatrudnienia właśnie w tym przedsiębiorstwie, które przyjęło go na praktyki.

Praca w firmach budowlanych – od kiedy jest możliwa?

W którym momencie swojego życia będziesz w stanie samodzielnie kierować poszczególnymi pracami jako KR? Taka funkcja staje się możliwa po udokumentowaniu 2 lat doświadczenia w budownictwie i ukończeniu egzaminu państwowego. Uprawnienia budowlane wydaje Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Dzięki nim otrzymujesz możliwość wykonywania zadań zarezerwowanych dla Kierownika Budowy i Kierownika Robót. Funkcje te w zasadzie nie różnią się od siebie możliwościami i zapewniają bardzo duże perspektywy podczas dalszej kariery. Taka opcja jest możliwa dla osób, które nie mają jeszcze 30 lat!

Co może Kierownik Budowy i Kierownik Robót Budowlanych?

Uprawnienia obu tych funkcji są jednakowe – różnią się jedynie nazwą i obowiązkami na poszczególnych inwestycjach. Jeśli budowa wymaga obecności wielu osób koordynujących pracami, zatrudnia się kilku kierowników, którzy odpowiadają za poszczególne odcinki. Dzieje się tak np. wtedy, gdy uprawnienia Kierownika Budowy nie wystarczają do sprawnego zarządzania wszystkimi etapami. Wtedy każdy Kierownik Robót bierze na siebie odpowiedzialność za odcinek i realizuje wpisy do Dziennika Budowy. Oczywiście za uprawnieniami i możliwościami idzie w ślad również wynagrodzenie, które zdecydowanie przewyższa pobory innych pracowników budowy.

Skieruj się w stronę budownictwa już teraz!

Wykształceni specjaliści zawsze są w cenie. Dlatego możesz z pełnym przekonaniem wybrać właśnie budownictwo i zdecydować o swoim dalszym rozwoju.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]