Jak zapewnić sobie dodatkowe wpływy do budżetu domowego?

Podziel się z innymi

Jeśli jesteś osobą, której praca pali się w rękach albo masz potrzebę i ochotę nieco podreperować swoje finanse to ucieszą Cię niedawne zmiany w polskim prawie. Nowelizacja podatkowa z lutego 2023 r. podniosła kwotę wolną od podatku niemal czterokrotnie, bo z 8000 złotych w 2022 r. do 30 000 obecnie! Dzięki temu będziesz mieć okazję, żeby spróbować nowych rzeczy, nawiązać kontakty z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, a może nawet będzie to początek Twojego własnego biznesu, bo może najbardziej na świecie chcesz utrzymywać się ze swojej pasji. Dlatego nie zwlekaj dłużej i zainspiruj się kilkoma pomysłami na uzupełnienie swojego portfela i wzbogacenie doświadczenia.

Szczęśliwe szczeki i mruczenie

Coraz częściej mówi się żartem, że rośliny to nowe zwierzęta, a zwierzęta to nowe dzieci. Faktem jest, że wiele osób nie chce zostawiać swoich ulubieńców przez większość dnia samych lub wyjeżdża i z jakiegoś powodu nie może lub nie chce zabrać pupila ze sobą. Jeśli więc kochasz zwierzęta, umiesz się nimi opiekować i wiesz, czego im trzeba to możesz śmiało spróbować swoich sił w petsittingu. Popularna amerykańska usługa wyprowadzania psów na spacer lub dotrzymywania towarzystwa zwierzakowi w środku dnia w końcu zaczęła być doceniana również w Polsce. Zacznij więc od razu: ustal stawkę i ogłoś swoje usługi na grupach zwierzęcych, a na pewno znajdziesz jakieś puchate uszy do drapania i to za pieniądze.

Zielone szaleństwo

Może po przeczytaniu o zwierzętach przyszło Ci na myśl, że pewnie są też chętni, z którymi można podzielić się swoją domową dżunglą to masz absolutną rację. Jeśli jesteś osobą, której już brakuje wolnych półek, ale i tak nie możesz wyjść ze sklepu bez nowego zielonego lokatora, to mamy bingo. Wiele osób nie wyobraża sobie domu, balkonu albo biura bez zieleni cieszącej oczy, ale nie ufa kwiaciarniom i marketom albo uważa, że nie ma zupełnie ręki do kwiatów i chętnie by się poradziły w tej sprawie. Tu na scenę wkraczasz Ty, twoje piękne kwiaty i ich szczepki oraz Twoja bezcenna wiedza na temat tego, co przeżyje w łazience bez okna albo dlaczego jeszcze niedawno piękny kwiat nagle zaczął chorować i jak mu pomóc.

Koralik, masa solna, farba

Jeśli Twoją pasją jest ozdabianie kubków, robienie bielizny na szydełku, dzierganie makatek, tworzenie biżuterii z koralików, szycie ubranek dla lalek albo kompozycje kwiatowe to nie musisz dłużej szukać pomysłu na mini biznes. Jeszcze niedawno trudno sobie było wyobrazić konkurowanie z galeriami, jubilerem albo salonem ślubnym, ale na szczęście w dobie Internetu, zmęczenia masową produkcją i zwiększonej świadomości naszego wpływu na środowisko indywidualni twórcy mogą znaleźć swoją niszę i oddanych klientów. Stwórz portfolio, publikuj regularnie swoje prace w social mediach, wchodź na grupy pasjonatów, żeby się pokazać, przypominaj o sobie od czasu do czasu i obserwuj, jak rośnie zainteresowane Twoimi dziełami.

Małe piękno

Być może chcesz działać twórczo, ale Twoją pasją jest akurat branża beauty i nie widzisz możliwości działania na tym polu bez dostatecznej wiedzy i profesjonalnego sprzętu. Dobra wiadomość jest taka, że wiele się zmieniło i prowadzenie małego salonu urody we własnym domu jest na wyciągnięcie ręki. Przede wszystkim możesz się doszkolić w każdym interesującym Cię temacie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “kursy paznokci”, “jak zalaminować brwi” albo “przedłużanie rzęs”, żeby znaleźć mnóstwo szkoleń, poradników i filmików, z których możesz czerpać wiedzę i inspirację. Nie musisz się też martwić, że potrzebne Ci narzędzia są poza zasięgiem Twoich możliwości. Oczywiście, warto zainwestować w wysokiej jakości farbę do włosów, ale nie musisz od razu kupować pięciu rodzajów lokówek, żeby wyglądać bardziej profesjonalnie. Zresztą na pewno wiesz to najlepiej, że nie potrzeba wielu rzeczy, żeby zrobić piękne stylizacje, więc trzymaj się reguły “niewiele, ale najlepszej jakości” i do dzieła!

Wiedza w pigułce

Może nie celujesz w fizycznym wytwarzaniu rzeczy, ale masz wiedzę w jakimś konkretnym obszarze i kochasz się nią dzielić z innymi. Nic prostszego! Ogłoś się na jednej z kilku platform z korepetycjami albo nawiąż współpracę z jakąś szkołą prywatną, żeby uczyć innych. Czasy, kiedy wyłącznie nauczyciele i wykładowcy cieszyli się zaufaniem, jeśli chodzi o nauczanie, dawno się skończyły. Poza tym współczesne zdobywanie wiedzy przez dorosłych ludzi nie opiera się na siedzeniu w ławce, spisywaniu z tablicy i robieniu notatek na wykładach. Wręcz przeciwnie – kiedy płacimy za usługę to chcemy, żeby podchodzono do nas indywidualnie lub, jeśli to zajęcia grupowe, żeby były poprowadzone w sposób, który będzie ciekawy i angażujący. Nawet jeśli nie uważasz się za osobę, która mówi w porywający sposób albo ma jakąkolwiek szansę przebić się na rynku korepetycji to możesz mieć pewność, że nadal tkwisz w starych schematach dotyczących nauczania i czas na zmianę myślenia. Są osoby, które potrzebują kogoś spokojnego i wyważonego, bo mają złe wspomnienia ze szkoły, będą preferowały jedynie konsultacje mailowe albo ucieszą się, że w ogóle udało im się znaleźć kogoś, kto też wie wiele o geologii Marsa albo o języku elfickim Tolkiena. Szukaj zalet w Twoim sposobie bycia, myślenia o świecie i przekazywania wiedzy, opisz to w odpowiedni sposób i voila – ktoś o podobnym myśleniu podziękuje kosmosowi, że Cię znalazł.