Jak wybrać kawę do ekspresu? Na co zwrócić uwagę?

Podziel się z innymi

Chcesz każdego ranka delektować się ulubionym espresso lub kremowym cappuccino? Dowiedz się, jaką kawę do ekspresu wybrać! Wiele zależy od tego, jakim sprzętem na co dzień się posługujesz – także od tego, jaki smak kawy lubisz najbardziej.

Kawa do ekspresu – mielona czy w ziarnach?

Zastanawiasz się, czy do ekspresu używa się kawy mielonej czy w ziarnach? To zależy od konkretnego sprzętu! Na przykład do modeli przelewowych przyda ci się kawa mielona. Możesz wcześniej ją zmielić za pomocą elektrycznego młynka lub kupić gotową mieszankę w sklepie. Taki sam rodzaj kawy przyda się do ekspresu ciśnieniowego kolbowego. Miłośnicy kawy raczej sami chętnie mielą ziarna – tak, by wydobyć z nich odpowiedni smak i aromat. Jeśli zdecydujesz się jednak na ekspres ciśnieniowy automatyczny z wbudowanym młynkiem, możesz używać kawy w ziarnach – urządzenie samo ją zmieli przed przygotowaniem napoju. Mało kto jednak orientuje się, że w tego rodzaju zaawansowanych sprzętach można stosować również kawę mieloną! Jeśli dostałeś od kogoś taki prezent, bez problemu użyjesz zmielonej kawy w twoim ekspresie. Zwykle wsypuje się ją do oddzielnego, mniejszego pojemnika – sprawdź w instrukcji obsługi twojego urządzenia.

A co z kawą do ekspresów na kapsułki? Tutaj powinieneś kupować gotowe zestawy zalecane przez producenta twojego ekspresu. W ostatnich latach oferta kawy w kapsułkach mocno się rozwinęła – dostępne są także kawy mleczne, a także gorąca czekolada, kakao czy herbata.

Pamiętaj jednak, że koszt jednej filiżanki jest znacznie tańszy w przypadku kawy w ziarnach lub mielonej w porównaniu z kawą w kapsułkach. Jeśli kilkoro domowników pije regularnie kawę w domu, korzystanie z ekspresu kapsułkowego będzie po prostu mało opłacalne.

Najlepsza kawa – arabica czy robusta?

Kupując kawę w ziarnach, możesz spotkać się z arabiką lub robustą. Popularne są także mieszanki, w których znajdziesz oba gatunki. Która z opcji będzie najlepszym wyborem? To zależy od twoich preferencji smakowych!

Arabica jest bardziej popularnym gatunkiem kawy – jest jednak trudniejsza w uprawie – na przykład źle znosi niskie temperatury. Robusta z kolei jest mniej wymagająca i odporna. Wpływa to na ceny – arabica jest droższa od robusty.

Jak rozpoznać, czy masz przed sobą arabikę, czy robustę? Pierwszy rzut oka na ziarna pozwala odpowiedzieć na to pytanie! Ziarna arabiki są większe i owalne. Robusta jest ciemniejsza, drobniejsza i okrągła – z wyraźnym nacięciem.

Tym, co jednak najbardziej różni oba gatunki, są jednak walory smakowe. Arabica jest ceniona jest za delikatny smak z wyczuwalnymi nutami owocowymi i kwiatowymi. Robusta jest bardziej gorzka – łatwo wyczujesz też nutę czekolady czy orzechów. Jej smak jest również mocniejszy w porównaniu z arabiką.

Niektórzy kawosze preferują mieszanki arabiki i robusty – zwykle z przewagą tej pierwszej.

Ale to nie koniec kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając kawę do ekspresu. Zwróć też uwagę na to, czy masz do czynienia z kawą jasno, średnio czy ciemno paloną. Ziarna jasno palone sprawiają, że napój jest delikatny w smaku, możesz też wyczuć nuty owocowe i kwiatowe. Średnio palona ma bogatszy smak – jest bardzo uniwersalnym wyborem. Z kolei kawa ciemno palona to gratka dla miłośników mocnych napojów – kawa ma mocny smak, może być również wyczuwalna goryczka. Możesz poczuć też nuty czekolady.

Wiesz już, czym się kierować, wybierając odpowiednią kawę? Pora na dobór najlepszego sprzętu, by przygotowywać ulubione napoje. Sprawdź świetnie oceniane ekspresy ciśnieniowe DeLonghi w sklepie MediaMarkt, porównaj poszczególne modele i wybierz najlepszy do twojej kuchni!