Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

Podziel się z innymi

Praca opiekunki w Niemczech to szansa na znacznie lepsze zarobki niż w kraju. Opieka nad osobami starszymi może być głównym lub dodatkowym źródłem dochodu. Przeczytaj, ile można zarobić w branży opiekuńczej i od czego zależą te zarobki.

Praca opiekunki w Niemczech to szansa na świetny zarobek

Agencje specjalizujące się w zatrudnianiu opiekunek oferują warunki zbliżone do polskiego rynku pracy. Oznacza to, że przed wyjazdem trzeba podpisać umowę, w której wyszczególniono:

  • okres trwania zlecenia,
  • zakres obowiązków, 
  • wysokość wynagrodzenia,
  • warunki odprowadzania składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.

Chociaż stawki godzinowe dla opiekunek w Niemczech są zróżnicowane, znacznie przekraczają realia, które znamy z kraju. Oczywiście ostateczna kwota zależy od kilku czynników, m.in. długości trwania zlecenia i doświadczenia opiekunki. Nie ma jednak wątpliwości, że wyjazd za granicę i praca w opiece otwiera drogę do zarabiania godziwych pieniędzy. 

Tym bardziej że opiekunki w Niemczech często mogą liczyć na dodatkowe benefity. Należą do nich pokrycie kosztów dojazdu oraz opieka medyczna w ramach zagranicznego odpowiednika polskiego NFZ. Renomowane agencje, takie jak toruńska Professional Care 24, przewiduje dodatkowe premie za pracę w okresie świątecznym lub wakacyjnym.

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, praca w opiece w Niemczech to szansa na zarobek sięgający nawet 2000 euro netto miesięcznie! 

Nie ryzykuj, pracuj legalnie!

Praca na czarno w Niemczech jest ryzykowna i wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Utrata zatrudnienia i kara finansowa to zaledwie jeden scenariusz. Najgorsze jest to, że osoby pracujące na czarno nie mają prawa do płatnego urlopu ani pakietu ubezpieczeń społecznych.

Jeśli więc chcesz wyjechać jako opiekunka osób starszych, upewnij się, że agencja dopełni wszystkich formalności. Pracując legalnie, zachowasz spokój bez względu na okoliczności. 

To prawda, że wynagrodzenie będzie nieco niższe ze względu na potrącane składki ZUS i podatek. Ale z drugiej strony, dzięki temu w przyszłości otrzymasz wyższą emeryturę, a w razie nagłego zdarzenia będziesz mogła liczyć na pomoc medyczną w ramach publicznej służby zdrowia.

Gdzie szukać zatrudnienia jako opiekunka w Niemczech?

Na polskim rynku funkcjonuje wiele agencji pracy oferujących zatrudnienie dla opiekunek w Niemczech. Warto być pod tym względem bardzo wybrednym. Postanów sobie współpracować tylko z tymi agencjami, które spełniają poniższe warunki:

  • Działają w tej branży od wielu lat. Długoletnie doświadczenie to dowód, że firma jest stabilna, godna zaufania i wypłacalna. Warto również sprawdzić, czy posiada wymagane licencje i certyfikaty.
  • Uczciwie opisują warunki pracy i stan zdrowia podopiecznego. Jeśli opisy ofert są lakoniczne, a części trzeba się domyślać, nie świadczy to dobrze o agencji. Z kolei szczegółowe informacje o seniorze to gwarancje, że po przyjeździe na miejsce nie czeka Cię przykra niespodzianka.
  • Zyskały dobre opinie. Godna polecenia agencja będzie miała pozytywne opinie od swoich pracowników, a także długoletnie doświadczenie na rynku.
  • Prowadzą rzetelną politykę względem pracowników. Uczciwa agencja będzie pomagała w załatwieniu wszystkich formalności związanych z legalnym zatrudnieniem w Niemczech, w tym ubieganiu się o niezbędne dokumenty.

Wyjeżdżając do Niemiec ze sprawdzoną agencją, zyskasz pełną opiekę koordynatora zlecenia. To osoba, do której będziesz mogła zwrócić się o pomoc w każdej sytuacji. 

Koordynator udzieli praktycznych wskazówek na przykład wtedy, gdy stan seniora nagle się pogorszy lub jeśli z przyczyn od Ciebie niezależnych będziesz musiała wcześniej wracać do kraju.

Wyjedź do Niemiec i zarabiaj dobre pieniądze

Pierwszy wyjazd do Niemiec może być stresujący. Dlatego to takie ważne, żeby dobrze wybrać agencję. Zastosuj nasze podpowiedzi i spróbuj swoich sił jako opiekunka osób starszych! Przekonasz się, że ta praca jest niezwykle ciekawa i pozwala dobrze zarobić!

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio, pexels.com