Czym jest faktura bez VAT?

Podziel się z innymi

Każdy przedsiębiorca, prowadzący własny biznes, musi mierzyć się z koniecznością dokonywania zakupów. Czasami są to większe sprawunki, czasami jedynie drobne produkty. Bez względu na to jednak wielu przedsiębiorców decyduje się na dokonywanie zakupów na fakturę. Jest to z pewnością warto uwagi forma, która pozwala na odpowiednie udokumentowanie dokonanej transakcji, a następnie odliczenie jej w zeznaniu podatkowym. Istnieją różne rodzaje faktury, z którymi warto się zapoznać, aby wiedzieć, jaki będzie najlepszy w określonym przypadku.

  1. Kiedy istnieje możliwość wystawienia faktury?
  2. Czym jest faktura bez VAT?
  3. Kiedy można wystawić fakturę bez VAT?
  4. Jak łatwo wystawić fakturę bez podatku VAT?

Kiedy istnieje możliwość wystawienia faktury zwolnionej z podatku VAT i jak wygląda przykład faktury bez VAT? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat oraz sprawdzić, jak wypełnić określone dokumenty.

Kiedy istnieje możliwość wystawienia faktury?

Fakturą nazywa się dokument, który potwierdza zaistnienie jakiejś transakcji. Zazwyczaj konsument może ją uzyskać, jeżeli poinformuje o takiej chęci sprzedawcę. Obecnie wystawia się ją na dwa sposoby: w wersji elektronicznej oraz papierowej. Możliwość wystawienia faktury jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą, i w związku z tym dokonujących jakichś zakupów. Na podstawie tego dokumentu można rozliczać wydatki jako koszty uzyskania przychodów. Faktura jest najbardziej popularną formą rejestrowania sprzedaży. Istnieją różne rodzaje tego dokumentu, które zależą od tego, jaka transakcja jest dokonywana. Wśród nich wymienić warto na przykład fakturę VAT, czyli podstawową formę, fakturę uproszczoną czy zaliczkową. Na co dzień korzysta się właśnie z faktur VAT. Szczególnie ciekawa z punktu widzenia nabywcy towarów może okazać się jednak faktura bez VAT, czyli szczególny rodzaj tego dokumentu.

Czym jest faktura bez VAT?

Podatek VAT to tak zwany podatek od towaru lub usługi. Płacą go przedsiębiorcy dokonujący eksportu lub importu, odpłatnej dostawy i świadczenia usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wiąże się z nim także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przedsiębiorcy mogą jednak korzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego. W takich sytuacjach, jeżeli nabywca zażądał wystawienia faktury, należy zdecydować się na wystawienie faktury bez VAT. Musi ona posiadać wpisane odpowiednie dane i informacje. W okienku ze stawką VAT umieszcza się skrót zw. Inne, obowiązkowe elementy związane z fakturą bez VAT to cena jednostkowa i nazwa towaru bądź usługi, ilość dostarczonych towarów lub zakres usługi, numer faktury bez VAT i imiona i nazwiska podatnika i nabywcy. Nie można zapomnieć także, że konieczne jest, aby wpisać datę wystawienia dokumentu.

Kiedy można wystawić fakturę bez VAT?

Fakturę bez VAT wystawić można tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim ze strony nabywcy towaru lub usługi albo ze strony sprzedawcy musi pojawić się chęć wystawienia dokumentu. Chęć otrzymania faktury bez VAT musi zostać zgłoszona nie później niż 3 miesiące od końca miesiąca, w którym wykonane były usługi lub dostarczono towar, albo w którym otrzymano zapłatę bądź jej część. Co więcej, warto pamiętać, że jeśli podatnik, który jest zwolniony z VAT wystawia fakturę, to musi na niej umieścić wybraną z następujących informacji: przepis ustawy, będącej podstawą zwolnienia z podatku, podstawę prawną, która zwalnia od podatku daną dostawę towarów lub przepis dyrektywy, która zwalnia od podatku dostawę towarów. To właśnie ze względu na te przepisy można wystawiać fakturę bez VAT. Warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i sprawdzić, czy jest się uprawnionym do zwolnienia z podatku VAT oraz w jaki sposób można je uzyskać.

Jak łatwo wystawić fakturę bez podatku VAT?

Jeżeli chodzi o dokumenty, takie jak faktura bez vat wzorydostępne są na przykład w Internecie. Jednak aby jeszcze łatwiej wystawiać faktury, warto zdecydować się na odpowiedni program. Dzięki niemu zarządzanie księgowością w firmie, a zatem także wypełnianie odpowiednich dokumentów staje się znacznie prostsze. Nie można zapomnieć także o tym, że pojawienie się błędów w fakturze nie jest najlepszą sytuacją. Dzięki odpowiedniemu programowi można mieć pewność, że wszystkie dane będą poprawne i wpisane w odpowiednich miejscach. Co więcej, dobry program pozwala na wypełnienie różnego rodzaju faktur, w zależności od tego, jaka akurat jest potrzebna. Z tego powodu zdecydowanie warto skorzystać z możliwości, jakie daje tego rodzaju rozwiązanie.

Umiejętność wypełnienia różnych rodzajów faktury jest niezwykle przydatna. Warto wiedzieć, jakiego rodzaju dokumenty są dostępne i jakie dane powinny być w nich zawarte. Szczególnym ułatwieniem może być posiadanie odpowiedniego programu, który znacznie upraszcza cały proces. Z tego powodu zdecydowanie warto postawić na to wygodne i nowoczesne rozwiązanie oraz znaleźć taki program, który pomoże maksymalnie wygodnie i w funkcjonalny sposób prowadzić księgowość firmy.