Chcesz przejść na samozatrudnienie? Zobacz co utracisz

Podziel się z innymi

Spora liczba pracowników w Polsce postanawia zrezygnować z etatu, by pracować na rzecz swojego pracodawcy na zasadach B2B. Rozwiązanie z pozoru wydaje się atrakcyjne dla obydwu stron, głównie ze względów finansowych, jednak obarczone jest ryzykiem dla samozatrudnionych tracących w ten sposób pracownicze przywileje i szansę na wyższe emerytury w przyszłości.

Przejście na samozatrudnienie to zjawisko, które w Polsce jest dość powszechne. Od dłuższego czasu znajdujemy się w czołówce Unii Europejskiej pod względem liczby osób samozatrudnionych. Taka forma współpracy z byłym pracodawcą wydaje się atrakcyjna głównie przez wzgląd na wyższe zarobki. Więcej pieniędzy zostaje w kieszeni zarówno pracodawcy, jak i pracownika dzięki niższym składkom na ubezpieczenia i podatkom, stąd też firmy bardzo często namawiają swoich pracowników do takiego kroku. Jednak wielu samozatrudnionych nie zdaje sobie sprawy z przywilejów, które tracą w momencie rozwiązania stosunku pracy i przejścia na współprace na zasadach B2B.

Jakie to przywileje? Osoby, które jako nowa założona firma wykonują usługi na rzecz swojego byłego już pracodawcy, tracą prawo do płatnego urlopu, oraz zawartą w prawie pracy ochronę (ochrony dóbr osobistych, równego traktowania, bezpiecznych warunków pracy itd.). Obniżone składki na ubezpieczenia powodują mniejsze świadczenia w przyszłości, co wiązać się będzie choćby z gorszą emeryturą. Bardzo ważną kwestią jest również to, czy obowiązki i zadania świeżo upieczonego samozatrudnionego będą się pokrywały z tymi, które wykonywał na rzecz swojego pracodawcy w tym samym roku, bądź rok wcześniej. Jeśli choć jeden ze starych obowiązków będzie pokrywał się z nowymi, samozatrudniony utraci prawo do przywilejów, które należą się początkującym przedsiębiorcom. A są to:

 

Ulga na start – nowo upieczony przedsiębiorca przez pierwsze 6 miesięcy swojej działalności nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Pozostaje jedynie konieczność opłacania ubezpieczenia zdrowotnego

Zobacz  Bon dla zatrudniających nowych pracowników

Obniżone składki – można z nich skorzystać po zakończeniu ulgi na start. Przez 2 lata nowy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne, które są ponad czterokrotnie niższe niż normalne składki dla przedsiębiorców. W tym wypadku składki na Fundusz Pracy również nie są obowiązkowe

 

Samozatrudnieni nie będą mogli również skorzystać z 19% podatku liniowego i obowiązkowo muszą rozliczać się według ogólnej skali podatkowej (18% i 32%). Warto się zatem zastanowić czy finansowe korzyści płynące z samozatrudnienia są warte ryzyka i utraty wymienionych przywilejów w przyszłości.

 

Nasz wynik:
[Total: 2 Średnia: 5]