Predyspozycje zawodowe dla osób z wadą wzroku
Sytuacja na rynku pracy osób niewidomych i niedowidzących jest trudna. Mimo to można zauważyć, że w ciągu ostatnich lat liczba osób z niepełnosprawnością wzrokową, które są aktywne zawodowo, zwiększyła się.
Polski Związek Niewidomych jest organizacją pozarządową pożytku publicznego. Mają ponad 55 tysięcy członków, jednak tylko kilka tysięcy jest aktywnych zawodowo. Przeraża ogrom przeciwności, z którymi muszą zmagać się takie osoby. Stale walczą o swoje miejsce w wielkiej maszynie rynku pracy. Można zauważyć, że mimo szeregu nieudogodnień, dzięki technologii, coraz łatwiej dopasować się im do wymagających warunków.
Wada a zawód
Przygotowaliśmy listę predyspozycji zawodowych podzieloną na konkretne wady wzroku. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę ze swoich ograniczeń i pracować w miejscu, gdzie wada wzroku nie będzie stwarzała zagrożenia dla innych. Świadomość mocnych i słabych stron, a także nie robienie czegoś na siłę sprawią, że życie zawodowe stanie się lepsze, a na pewno lepiej dopasowane.
Niewidomi – zawody, których wykonywanie może opierać się na pozostałych zmysłach, czyli praca w charakterze rehabilitanta, masażysty, muzyka, psychologa oraz prawnika.
Niedowidzący (słabo widzący) – wada wzroku, która jest niemożliwa do skorygowania, ale pozwala na orientację i kontrolę otoczenia, co oznacza, że niepełnosprawny może zarządzać grupą osób, ich pracą i postępami, jako kierownik lub kontroler.
Krótkowzroczność – oznacza wadę, którą można korygować szkłami minusowymi, ale przy dużej krótkowzroczności, czyli takiej powyżej 8 dioptrii, należy wykluczyć pracę połączoną z dużym wysiłkiem fizycznym oraz pracę na wysokości; złą opcją, nawet przy wadzie do 3 dioptrii, są zawody wymagające precyzji.
Nadwzroczność – wada, którą koryguje się szkłami plusowymi, podobnie jak w przypadku krótkowzroczności nie poleca się wykonywanie zawodów związanych z dużą precyzją.
Astygmatyzm – czyli wada, którą koryguje się szkłami cylindrycznymi; typowo, odradza się precyzyjne zawody oraz te, które wykonywane są na wysokości oraz wymagają obsługi maszyn w ruchu i prawidłowej oceny odległości.
Zaburzenie widzenia barw – daltonizm, protanopia, deuteranopia, tritanopia; należy wykluczyć zawody, które wymagają dobrego różnicowania barw, łączenia ich oraz oznaczania czegoś nimi, dlatego nie powinno pracować się w takich zawodach jak kucharz, krawiec, elektryk, informatyk, malarz czy fryzjer.
Zaćma – nie powinno podejmować się zawodów, które wymagają precyzji, różnicowania kształtów, liter oraz cyfr, a także widzenia obuocznego.
Jaskra – wyklucza pracę, która oznacza duży wysiłek fizyczny oraz pracę na wysokościach, złym pomysłem są także zawody wykonywane w zmiennym oświetleniu, przy promieniowaniu i te, które opierają się na skupieniu, precyzji i koncentracji.
Zapalenie spojówek – wada, która wyklucza pracę w warunkach sprzyjających uczuleniu, czyli w kurzu, dumie, pyle oraz przy zmiennych warunkach termicznych; przeciwwskazanie do obsługi maszyn i urządzeń w ruchu.
Praca prawnik czeka na Ciebie na https://www.jobforlawyer.pl
Niewidomi – zawody, których wykonywanie może opierać się na pozostałych zmysłach, czyli praca w charakterze rehabilitanta, masażysty, muzyka, psychologa oraz prawnika.
Paweł, służy pomocą w dziale poradników dotyczących rozwoju kariery. Jego artykuły znajdziecie również w innych działach. Dzięki niemu poznacie ciekawe przepisy na posiłki do pracy a także dowiecie się jak motywować się do pracy.
A przy stożku rogówki jaka praca?
Czyli jak ktoś ma prawie te wszystkie wady naraz to jest skazany na śmierć głodową. Bo do pracy żadnej się nie nadaje (jaki zawód nie wymaga koncentracji, skupienia?) a ZUS daje rętę tylko udawaczom i naciągaczom a nie ludziom którzy jej naprawdę potrzebują…
A co można robić z brakiem widzenia obuocznego?
Bo mam 16 lat, i dowiedziałem się że mam tą wade, a chciałem iść na technik budownictwa, ale nie wiadomo czy przejdę badania.Z prawem jazdy zawodowym też się już mogę przegnać…
Jedyne co mi zostało to żyć na rękę mamusi… Bo powiem że jestem w totalnej rozsypce, jedną wada zadycydowala, o całym moim planie na życie, który mam jeszcze od dziecka…
Ja nie widzę na prawe oko czy związku z tym mogę ubiegać się o rentę bo w pracy ciągle jest to pretekst by mnie zwolnić co mam robić gdzie się udać
Mam wadę wzroku – 17 w obu oczach i z tego, co czytam, powinnam rzucić się pod pociąg.
Jeśli problemem nie jest brak dobrej korekcji, gdy jestem w okularach, to jest nim wielkość wady jako takiej kiedy przychodzę w soczewkach kontaktowych, w których czytam większość tablicy.
Kiedy udało mi się znaleźć pracę, gdzie nie było monitorow ani dźwigania, nie przeszłam badań medycyny pracy, ponieważ pracodawca w skierowaniu umieścił obie te rzeczy (na co zwróciłam uwagę ale cóż, skierowanie bylo w jednakowej formule na cały zakład) no i moje słowo przeciwko tu, co na papierze.
Prace fizyczne dla takiej osoby nie, prace biurowe też nie, bo tam najczęściej są monitory, renty też nie dostanę, bo mi się „nie należy”, to co w takiej sytuacji robić?! Próbowałam szukać pracy na czarno, ludzie zjedli mnie, że jak to praca na czarno to pasożytowanie. Na dg pomysłu nor mam, zresztą przy obecnych przepisach opłaty na zusy są takie, że nie zarobiła bym na to.