Zwolniony pracownik powróci szybciej niż się spodziewasz

Podziel się z innymi

Ministerstwo sprawiedliwości ma zamiar nie tylko wzmocnić, ale też urealnić aktualnie funkcjonującą ochronę przed zwolnieniem z pracy. W tym celu planuje zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Jak to wszystko będzie funkcjonować, kiedy faktycznie do zmian tych dojdzie?

 

Sąd nakaże dalsze zatrudnienie pracownika

Jeżeli tylko okaże się, że zmiany te wejdą w życie, sąd będzie mógł nakazać pracodawcy dalsze zatrudnienie zwolnionego już pracownika i to jeszcze przed zakończeniem procesu. To oznacza, że gdyby proces rozpoczął się dość szybko, zwolniony związkowiec mógłby powrócić do pracy po miesiącu albo dwóch. Zwykły pracownik, który nie korzysta z żadnych przywilejów, zyskałby szansę powrotu do pracy dopiero po wyroku w pierwszej instancji. Do tej pory pracownicy nie byli i wciąż nie są zbyt dobrze chronieni przed zwolnieniem. Wielu już niestety zdążyło sobie to uświadomić i się o tym przekonać na własnym przykładzie.

 

Aktualnie pracodawca może zwolnić każdego i kiedy chce

Już nie raz był przypadek, kiedy pracodawca zwolnił pracownika praktycznie bez podstaw, chociażby tylko dlatego, że wziął udział w strajku. Dziś pracodawca, jeżeli chce, może zwolnić związkowca, osobę w wieku przedemerytalnym, jak również kobietę w ciąży i przebywającą na urlopie macierzyńskim. Wiadomo jednak, że w tych okolicznościach zwolniony będzie mógł walczyć o swoje racje przed sądem. Jeżeli przepisy ulegną zmianie, zwolniony pracownik powróci do pracy szybciej, niż spodziewa się tego pracodawca. Pytanie tylko, kiedy zmiany te wejdą w życie i czy faktycznie tak będzie? Z obserwacji wynika, że wielu już chciałoby znać odpowiedź na to pytanie. Póki co trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

Na razie wszystko to są tylko plany, a może bardziej marzenia, aby je zrealizować i z biegiem czasu wdrożyć. Jednak trzeba przyznać, że w tych okolicznościach jest to jak najbardziej dobry pomysł. W końcu osoby zwalniane bez podstaw ku temu działaniu będą ponosiły zdecydowanie mniejsze straty.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]